آموزش کدنویسی از مقدماتی تا پیشرفته

آموزش کدنویسی از مقدماتی تا پیشرفته

آموزش کدنویسی یکی از راه‌هایی که بسیاری از مردم شروع به یادگیری کدنویسی می‌کنند این است که یک زبان برنامه‌نویسی محبوب را انتخاب کرده و ابتدا بدون هیچ جهتی به سر می‌برند. آموزش کدنویسی این می تواند به شکل یک دوره آنلاین برنامه نویسی، آموزش کدنویسی یک پروژه آموزشی، یا خرید تصادفی کتاب در مورد یک موضوع خاص باشد.

برای انتخاب دوره های آموزش کدنویسی فیلم زیر را مشاهده کنید.

به ندرت توسعه دهندگان آینده نگر با یک نقشه راه شروع می کنند آموزش کدنویسی یک دید پرنده از دنیای برنامه نویسی که مجموعه ای از مفاهیم برنامه نویسی مرتبط، آموزش کدنویسی زبان ها و ابزارهایی را که تقریباً 100٪ توسعه دهندگان هر روز از آن ها استفاده می کنند، ترسیم می کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش برنامه نویسی برای کودکان را مشاهده کنید.

در این مقاله، من یکی از این نقشه راه را پیشنهاد می کنم. من این کار را با تشریح 14 مرحله انجام می‌دهم – که هر کدام یک مفهوم، زبان یا ابزار ضروری را مورد بحث قرار می‌دهند – که توسعه‌دهندگان حرفه‌ای از آن برای نوشتن کد، همکاری و ایجاد پروژه‌های حرفه‌ای آموزش کدنویسی استفاده می‌کنند.

آموزش کدنویسی چگونه است؟

من با دقت این 14 مرحله را بر اساس سفر شخصی خودم در یادگیری کدنویسی انتخاب کردم که تقریباً 20 سال طول می کشد. بخشی از دلیلی که طول کشید تا به عنوان یک توسعه دهنده احساس راحتی کنم این است که در مورد موضوعات خاص بدون زمینه وسیع تری از دنیای کدنویسی یاد می گرفتم.

پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش کدنویسی پایتون را مشاهده کنید.

هر یک از مراحل این مقاله یک “ضروری کد نویسی” را مورد بحث قرار می دهد – چیزی که به اعتقاد من برای حداقل دانستن وجود آن آموزش کدنویسی در ابتدای سفر برنامه نویسی شما ضروری است. یک نکته پایانی قبل از فهرست کردن مراحل در نقشه راه: مطمئناً خواندن این مقاله شما را به یک برنامه نویس متخصص تبدیل نمی کند.

قرار نیست هدف از این مقاله این است که شما را آگاه کند که آموزش کدنویسی هر یک از این موضوعات وجود دارد، و امیدواریم به شما یک ایده اولیه از نحوه عملکرد هر یک ارائه دهد تا بتوانید به طور هوشمندانه روی آن پیشرفت کنید.

مراحل شروع آموزش کدنویسی

1) با معماری کامپیوتر و مبانی داده ها آشنا شوید
یکی از چیزهای شگفت انگیز در مورد زبان های برنامه نویسی مدرن این است که آنها ما را قادر می سازند تا بدون نگرانی در مورد جزئیات سخت سخت افزار پشت صحنه (در بیشتر موارد) آموزش کدنویسی برنامه های کاربردی شیک ایجاد کنیم.

پیشنهاد می کنیم مقاله چگونه کدنویسی کنیم را مشاهده کنید.

به این انتزاع گفته می شود – توانایی کار با ابزارهای سطح بالاتر (در این مورد زبان های برنامه نویسی) که دامنه مورد نیاز درک و مهارت های ما را ساده و محدود می کند.

با این حال، این بدان معنا نیست که دانستن اصول اولیه فلزی که کد شما روی آن اجرا می شود بی فایده است. حداقل، آگاهی از چند نکته به شما کمک می کند تا مکالمات محل کار در مورد مصرف بالای CPU و حافظه را هدایت کنید.

بنابراین، در اینجا حداقلی از اصول اولیه معماری کامپیوتر برای شروع آموزش کدنویسی شما آورده شده است:مهم ترین قطعات کامپیوتر شما روی ریزتراشه ها (همچنین به عنوان مدارهای مجتمع شناخته می شوند) زندگی می کنند.

ریزتراشه ها برای عملکرد به یک جزء الکتریکی به نام ترانزیستور متکی هستند. ترانزیستورها کلیدهای الکتریکی کوچکی هستند که در هر لحظه یا خاموش (0) یا روشن (1) هستند. یک ریزتراشه می تواند حاوی میلیون ها یا میلیاردها ترانزیستور کوچک باشد که روی آن تعبیه شده است.

اکثر کامپیوترهای مدرن دارای یک ریزتراشه به نام واحد پردازش مرکزی (CPU) هستند. می توانید آن را به عنوان مغز رایانه در نظر بگیرید. آموزش کدنویسی این بیشتر وظایف خرد کردن اعداد و منطقی را که رایانه انجام می دهد انجام می دهد.

هر CPU چیزی به نام مجموعه دستورالعمل دارد که مجموعه ای از دستورات باینری (صفر و یک) است که CPU آن را درک می کند. خوشبختانه، ما واقعاً نیازی به نگرانی در مورد اینها به عنوان توسعه دهندگان نرم افزاری نداریم! این همان قدرت انتزاع است.

اگر CPU مرکز منطقی مغز است، داشتن حافظه نیز برای ذخیره موقت یا طولانی مدت اطلاعات مفید است. رایانه ها دارای حافظه دسترسی تصادفی (RAM) به عنوان “حافظه کاری” (یا حافظه کوتاه مدت) برای ذخیره اطلاعاتی هستند که به طور فعال توسط برنامه های در حال اجرا استفاده می شود.

RAM از مجموعه ای از آدرس های حافظه تشکیل شده است که می توان از آنها برای ذخیره بیت های داده استفاده کرد. در زبان‌های قدیمی‌تر مانند C، برنامه‌نویسان به کار مستقیم با آدرس‌های حافظه با استفاده از قابلیتی به نام اشاره‌گر دسترسی دارند، اما این در زبان‌های مدرن‌تر نادر است.

در نهایت، ما به مؤلفه‌ای می‌پردازیم آموزش کدنویسی که مطمئناً با آن آشنا هستید – هارد دیسک. در قیاس ما با مغز، این نشان دهنده حافظه بلند مدت است. هارد دیسک یک دستگاه داخلی یا خارجی است که داده‌هایی را ذخیره می‌کند که باید حتی پس از خاموش شدن رایانه همچنان باقی بمانند.

قبل از اینکه به جزئیات بیشتر در مورد زبان های برنامه نویسی بپردازیم، اجازه دهید لحظه ای را در مورد داده ها صحبت کنیم. اما دقیقاً منظور ما از کلمه داده چیست؟ در سطح بالایی، ما به چیزهایی مانند اسناد متنی، تصاویر، فیلم ها، ایمیل ها، فایل ها و پوشه ها فکر می کنیم. اینها همه ساختارهای داده سطح بالایی هستند که ما هر روز در رایانه خود ایجاد و ذخیره می کنیم.

اما در زیر کاپوت، یک تراشه کامپیوتری (مانند تراشه‌های CPU یا RAM) هیچ ایده‌ای ندارد که “تصویر” یا “ویدئو” چیست. از منظر یک تراشه، همه این ساختارها به صورت دنباله های طولانی یک و صفر ذخیره می شوند. به این یک ها و صفرها بیت می گویند.

بیت ها معمولاً در یک مجموعه هشت تایی در یک زمان ذخیره می شوند که به عنوان بایت شناخته می شوند. یک بایت به سادگی دنباله ای از هشت بیت است، مانند 00000001، 01100110، یا 00001111. نمایش اطلاعات به این روش، نمایش باینری نامیده می شود.

2) نحوه کار زبان های برنامه نویسی را بیاموزید
در قسمت قبل اشاره کردیم که اکثر کامپیوترها به یک CPU متکی هستند و یک CPU می تواند مجموعه ای از دستورالعمل ها را به صورت یک و صفر درک کند.

بنابراین، از نظر تئوری می‌توانیم کدی بنویسیم که به CPU می‌گوید با رشته‌بندی دنباله‌های طولانی از یک‌ها و صفرها به شکلی که CPU می‌فهمد، آموزش کدنویسی چه کاری انجام دهد. دستورالعمل هایی که به شکل باینری مانند این نوشته می شوند، کد ماشین نامیده می شوند.

کار کردن با آن وحشتناک به نظر می رسد، اینطور نیست؟ خوب احتمالاً همینطور است، اما من نمی دانم زیرا من بیشتر از زبان های برنامه نویسی سطح بالاتر مانند جاوا اسکریپت، پایتون و جاوا استفاده می کنم. یک زبان برنامه نویسی سطح بالاتر مجموعه ای از کلمات کلیدی، عبارات و قوانین نحوی قابل خواندن توسط انسان را ارائه می دهد که یادگیری، اشکال زدایی و کار با آنها برای افراد بسیار ساده تر است.

زبان‌های برنامه‌نویسی ابزاری برای پر کردن شکاف بین نحوه درک مغز انسان از جهان و روشی که مغزهای کامپیوتری (CPU) دنیا را درک می‌کنند، فراهم می‌کنند. در نهایت، کدی که می نویسیم باید به دستورالعمل های باینری (کد ماشین) ترجمه شود که CPU آن را درک می کند.

بسته به زبانی که انتخاب می کنید، می گوییم که کد شما یا کامپایل می شود یا به کد ماشینی تفسیر می شود که می تواند توسط CPU شما اجرا شود. اکثر زبان های برنامه نویسی شامل برنامه ای به نام کامپایلر یا مترجم هستند که این مرحله ترجمه را انجام می دهد.

فقط برای ارائه چند مثال – جاوا اسکریپت و آموزش کدنویسی پایتون زبان های تفسیری هستند در حالی که جاوا یک زبان کامپایل شده است. اینکه یک زبان کامپایل یا تفسیر شود (یا ترکیبی از این دو) پیامدهایی برای راحتی توسعه‌دهنده، مدیریت خطا، عملکرد و سایر زمینه‌ها دارد، اما ما در اینجا به جزئیات آن نمی‌پردازیم.

3) نحوه عملکرد اینترنت را بدانید
هر نوع برنامه نویسی که آرزو داری برای انجام این کار، با موقعیت‌هایی مواجه می‌شوید که دانستن نحوه تعامل رایانه‌ها با یکدیگر کمک می‌کند. این معمولاً از طریق اینترنت رخ می دهد.

اینترنت چیزی نیست جز مجموعه ای جهانی از کامپیوترهای متصل. به عبارت دیگر یک شبکه جهانی است. هر رایانه در شبکه بر روی مجموعه ای از قوانین توافق دارد که آنها را قادر می سازد با یکدیگر صحبت کنند. برای کامپیوتر، “صحبت کردن” به معنای انتقال داده است.

همانطور که در بخش قبل بحث کردیم، همه انواع داده ها – صفحات وب، تصاویر، ویدئوها، ایمیل ها و غیره – می توانند به صورت یک و صفر نمایش داده شوند. بنابراین، می‌توانید اینترنت را مجموعه‌ای بسیار بزرگ از رایانه‌ها در نظر بگیرید که می‌توانند یک‌ها و صفرها را بین خود انتقال دهند، به گونه‌ای که معنای آن داده‌ها را حفظ کند. اینترنت چیزی نیست جز یک رسانه مکالمه دیجیتال.

اگر اینترنت فقط یک عرصه گفتگوی بزرگ است، بیایید شرکت کنندگان مکالمه را تعریف کنیم. ول، یک قیاس: بیشتر مکالمات انسانی آموزش کدنویسی حداقل به دو شرکت کننده نیاز دارد. در بیشتر موارد، یک نفر مکالمه را آغاز می کند و فرد دیگر با فرض اینکه هم حاضر هستند و هم در دسترس هستند، پاسخ می دهد.

در صحبت های اینترنتی، کامپیوتری که مکالمه را آغاز می کند، کلاینت نامیده می شود. رایانه ای که پاسخ می دهد یا پاسخ می دهد سرور نامیده می شود. برای مثال، فرض کنید یک مرورگر وب را باز کرده و به «www.google.com» بروید. در این سناریو، مرورگر وب شما مشتری است. با گسترش، می‌توانید رایانه‌ای را که روی آن کار می‌کنید نیز به عنوان مشتری در نظر بگیرید.

به معنای انتزاعی تر، شما مشتری هستید زیرا شما شروع کننده گفتگو هستید. با تایپ «www.google.com» در نوار جستجو و کلیک کردن روی <ENTER>، مرورگر شما درخواست می‌کند تا مکالمه را با یکی از رایانه‌های Google شروع کند.

کامپیوتر گوگل سرور نامیده می شود. با ارسال داده های آموزش کدنویسی مورد نیاز برای نمایش صفحه وب Google در مرورگر شما پاسخ می دهد. و voilà! صفحه وب گوگل در مقابل چشمان شما ظاهر می شود. تمام انتقال داده های اینترنتی از این نوع رابطه مشتری/سرور استفاده می کنند.

4) برخی از اصول خط فرمان را تمرین کنید
خط فرمان می تواند در نگاه اول ترسناک باشد. اغلب در فیلم‌ها به‌عنوان یک صفحه سیاه مرموز با متن، اعداد و نمادهای نامفهوم در حال حرکت نمایش داده می‌شود. معمولاً با یک هکر شرور یا همکار نابغه فنی مرتبط است.

حقیقت این است که برای استفاده یا درک خط فرمان نیازی به یک نابغه نیست. در واقع، به ما این امکان را می دهد که بسیاری آموزش کدنویسی از کارهای مشابهی را انجام دهیم که از طریق یک ماوس نقطه و کلیک راحت انجام می دهیم.

تفاوت اصلی این است که در درجه اول ورودی را از طریق صفحه کلید می پذیرد، که می تواند به محض دستیابی به آن سرعت ورودی ها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.می‌توانید از خط فرمان برای مرور پوشه‌ها، فهرست کردن محتویات یک پوشه، ایجاد پوشه‌های جدید، کپی آموزش کدنویسی و انتقال فایل‌ها، حذف فایل‌ها، اجرای برنامه‌ها و موارد دیگر استفاده کنید.

پنجره ای که در آن می توانید دستورات را در خط فرمان تایپ کنید ترمینال نامیده می شود. بیایید آموزش کوتاهی آموزش کدنویسی از دستورات ناوبری اولیه را مرور کنیم که به شما احساس کار بر روی خط فرمان را می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.