برنامه نویسی اسکرچ چیست

آموزش ساخت بازی در اسکرچ

برای اینکه بخواهیم با آموزش ساخت بازی در اسکرچ آشنا شویم ابتدا باید با مفهوم اسپریت، انواع بازی ها در اسکرچ و همچنین رابط های اسکرچ آشنا شویم و بعد به آموزش ساخت بازی در اسکرچ بپردازیم. اسپریت در آموزش ساخت بازی در اسکرچ  هر شیئی است از شخصیت هایی مانند مردم یا حیوانات گرفته تا وسایل، مانند گیتار و حتی یک دکمه قابل کلیک. همه این موارد توسط کد و بلوک های کد کنترل می شوند. هر پروژه ی جدید اسکرچ همراه با یک اسپریت است که قبلا در برنامه بارگذاری شده است و یک کتابخانه از گزینه های اضافی برای انتخاب وجود دارد. از آنجا، بچه ها می توانند اسپریت را تغییر دهند، اسپریت بیشتری اضافه کنند و غیره.

پیشنهاد می کنیم مقاله برنامه نویسی اسکرچ را مشاهده کنید.

انواع آموزش ساخت بازی در اسکرچ

بازی های کلیکی: در یک بازی کلیکی از انواع آموزش ساخت بازی در اسکرچ ، بازیکنان روی اسپریت روی صفحه کلیک می کنند تا در هر اقدام موفق امتیاز کسب کنند.

بازی های تعقیبی: یک اسپریت را کنترل کنید و آن را به اطراف حرکت دهید تا امتیاز کسب کنید. شاید اسپریت شما یک کوسه باشد که در حال تعقیب ماهی است و هر بار که با یکی در تماس است، امتیاز کسب می کند.

 

بازی های پنگ: همه پنگ بلدند، درست است؟ در این تجربه ساده و در عین حال سرگرم کننده از آموزش ساخت بازی در اسکرچ ؛ بچه‌ها می‌توانند با استفاده از ماوس بازی بسازند تا پارو را هدایت کند و توپ را به سمت حریف برگرداند. در ادامه مقاله آموزش ساخت بازی در اسکرچ شما را به دیدن فیلم معرفی ایرانیان سایبر دعوت می کنیم.

 

 

انواع رابط های اسکرچ

منوی فایل(File menu): در اینجا می توان بازی ها را ذخیره کرد (در حساب اسکرچ یا رایانه) و فایل های پروژه را بارگذاری کرد.

تب کد(Code Tab): جایی است که تمام بلوک های کد در آن نگهداری می شوند. سازندگان می توانند بلوک های کد را به اسپریت ها و پس زمینه ها برای انیمیشن صحنه های خود اضافه کنند.

تب ( Costumes Tab): اینجا جایی است که می توان اسپریت های اسکرچ و لباس های آنها را ایجاد و ویرایش کرد.

تب صوتی(Sounds Tab): اینجا جایی است که فایل های صوتی اسپریت را می توان اضافه و حذف کرد.

نام پروژه(Project Name): اینجا نام پروژه ها است.

منطقه کدگذاری(Coding Area): این جایی است که بلوک های کد برای ایجاد انیمیشن های اسپریت قرار میگیرند.

پرچم سبز (شروع) (Start): دکمه پرچم سبز یا دکمه شروع برای اجرای کد استفاده می شود.

پیش نمایش بازی(Game Preview): این پنجره صحنه – یا بازی – را نشان می دهد که سازندگان می توانند کد خود را پیش نمایش کنند و به سرعت ببینند که تغییرات در کد چگونه بر بازی تأثیر می گذارد.

حساب(Account): اگر با یک حساب به اسکرچ وارد شوید، این منو شما را به صفحه «موارد من(My Stuff)» می برد که در آن همه پروژه ها نگهداری می شوند.

اسپریت(Sprite): اسپریت ها در پنل اسپریت نگهداری میشوند. با کلیک بر روی هر اسپریت می توانید بلوک های کد متصل به آن را ویرایش کنید.

پس زمینه(Backdrop): پس زمینه هنر پس زمینه برای صحنه است.

اسپریت را انتخاب کنید(Choose a Sprite): با این دکمه در گوشه سمت راست پایین، می توان اسپریت جدید را به صحنه ها اضافه کرد.

در حالی که موارد فوق باید نسبتاً ساده باشد، زمانی که بچه‌ها در آموزش ساخت بازی در اسکرچ دست به کار شوند، همه چیز واقعاً شروع به جمع شدن می‌کند.

بنابراین، بیایید همه چیز را در آموزش ساخت بازی در اسکرچ کنار هم بگذاریم: طوفان فکری، ایجاد و سفارشی کردن اولین بازی فرزندتان در اسکرچ.

هدف اصلی آموزش ساخت بازی در اسکرچ چیست؟

 

انواع بازی اسکرچ

 

با فکر کردن به انواع آموزش ساخت بازی در اسکرچ ذکر شده در بالا، برخی از اهداف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کلیک کردن بر روی ماوس، افتادن یا حرکت دادن آیتم های روی صفحه با ماوس کامپیوتر تا حد امکان امتیاز کسب کنید.

یا با کشیدن اشیاء روی صفحه از قسمتی از صفحه به قسمت دیگر، آنها را جمع آوری کنید. شاید این در حال جمع آوری یک گروه از جوجه هایی است که از قفس فرار کرده اند.

شاید هدف آموزش ساخت بازی در اسکرچ پیشرفت در سطوح باشد زیرا بازیکنان یک داستان تعاملی را با انتخاب مسیرها یا شاخه‌های مختلف برای کاوش تجربه می‌کنند. برای مثال، می‌توان از بازیکنان پرسید که کجا می‌خواهند بروند، بین ساحل یا پیست اسکی انتخاب کنند، و سپس در نهایت بر اساس انتخاب‌شان، تجربیات متفاوتی را تجربه کنند.

پیشنهاد می کنیم مقاله اسکرچ جونیور چیست را مشاهده کنید.

سطح سختی بازی اسکرچ چقدر خواهد بود؟

بازی بسیار آسان ممکن است در ابتدا سرگرم کننده باشد، اما می تواند به سرعت قابلیت پخش مجدد را از دست بدهد. و البته، یک بازی خیلی سخت ممکن است منجر به تکرار بازی شود، اما در نهایت به ناامیدی منجر شود. باید تعادل وجود داشته باشد.

هدف؟ یک بازی خوب همه جانبه است. درگیر بودن به اندازه کافی چالش برانگیز است، اما نه آنقدر چالش برانگیز که غیرممکن باشد. این بازیکنان را به ادامه بازی برای دستیابی به امتیازات بهتر و بهتر سوق می دهد.

مراحل آموزش ساخت بازی در اسکرچ

ایده پردازی

قبل از هر چیزی مهم است که بچه ها در مورد بازی خود و آنچه می خواهند با آن به انجام برسانند فکر کنند. و حتی اگر اسکرچ یک پلتفرم مبتدی است، انجام این مراحل مهم و القای شیوه های خوب طراحی بازی در حال حاضر یک اقدام ارزشمند است.

یک پس زمینه اضافه کنید

هنگامی که کودک شما نوع بازی را که می‌خواهد بسازد بداند، وقت آن است که عناصر بصری را اضافه کنید! صرف نظر از نوع بازی آنها، احتمالاً به جای یک پس‌زمینه خالی، نوعی پس‌زمینه می‌خواهند. بنابراین، برای افزودن پس‌زمینه، روی دکمه «انتخاب پس‌زمینه(   در گوشه پایین سمت راست کلیک کنید تا گزینه‌های هنری پس‌زمینه پروژه را بیابید(Choose a backdrop

وقتی ماوس را روی دکمه قرار می دهید، منوی عمودی ظاهر می شود، که گزینه هایی برای آپلود برای شما دارد تا تصویر پس زمینه خود را آپلود کنید، “Surprise” که یک انتخاب تصادفی است، “Paint” برای فرزندتان را ایجاد کنید، یا “Choose” را ایجاد کنید که کتابخانه ای از پس زمینه های از قبل ایجاد شده در دسترس را نشان می دهد.

سپس بچه‌ها می‌توانند پس‌زمینه‌ای را انتخاب کنند که با موضوع بازی‌شان مطابقت دارد، خواه اقیانوس زیر آب برای بازی کوسه، یا زمین بیسبال، اتاق خواب و غیره.

 اسپریت را اضافه کنید

یک مرحله در آموزش ساخت بازی در اسکرچ علاوه بر پس زمینه، اسپریت عنصر حیاتی دیگر برای اولین بازی کودک شما در اسکرچ است. به عبارت دیگر، صرف نظر از انتخاب بازی، فرزند شما می‌خواهد/نیاز دارد یک اسپریت داشته باشد. و مانند پس‌زمینه، اسپریت را می‌توان سفارشی ساخت یا از میان گزینه‌های از پیش ساخته‌شده که به راحتی در دسترس هستند انتخاب کرد. از آنجایی که قبلاً نحوه ایجاد اسپریت های اسکرچ را شرح داده‌ایم، فعلاً به انتخاب یک گزینه خارج از جعبه ادامه می‌دهیم.

کافی است دوباره به سمت راست پایین صفحه نگاه کنید – نزدیک جایی که برای افزودن پس زمینه کلیک کردید و روی نماد اسپریت نگه دارید. پس از انجام این کار، مشابه گزینه های پس زمینه، منویی برای آپلود، رنگ آمیزی یا انتخاب یک اسپریت ظاهر می شود. در حال حاضر، ما یک اسپریت را انتخاب می کنیم که یک کتابخانه از گزینه ها را به نمایش می گذارد.

پیشنهاد می کنیم مقاله برنامه نویسی کودکان اسکراچ را مشاهده کنید.

افزودن کد

در این مرحله از آموزش ساخت بازی در اسکرچ ، دستورالعمل‌ها از طریق کد، یا مجموعه دستورالعمل‌هایی که ارائه می‌دهیم تا بازی به نحوی که می‌خواهیم انجام شود، کمی تخصصی‌تر می‌شوند.

اولین مرحله این است که به بازی بگویید چه زمانی شروع شود، و این کار با بلوک زمانی که (پرچم سبز) کلیک کنید انجام می شود. در اسکرچ این پرچم سبز است که تمام اسکریپت‌هایی را که در زیر آن قرار می‌گیرند شروع می‌کند و کاتالیزوری برای به حرکت درآوردن بازی ما خواهد بود.

می‌خواهیم به آنچه برای ایجاد یک بازی کلیکی ساده نیاز است نگاه کنیم. بنابراین، در پنل متغیرها، روی “ساخت متغیر(Make a Variable) کلیک کنید و نام آن را “امتیاز(score) بگذارید و یک مجموعه “امتیاز” را به بلوک 0 اضافه کنید. برای حفظ امتیاز یا میزان امتیازات جمع آوری شده توسط بازیکن بازی.)

تا کنون، من یک پس‌زمینه زمین بیسبال و بیسبال اسپریت اضافه کرده‌ام. بلوک های اینجا می گویند که امتیاز را روی 0 تنظیم کنید، و همچنین اندازه توپ را به 150٪ افزایش دهید، زیرا من می خواستم آن را کمی بزرگتر کنید.

اسپریت را حرکت دهید

 

آموزش اسکرچ برای کودکان

 

در مرحله بعدی از آموزش ساخت بازی در اسکرچ یک بلوک برای همیشه یک حلقه ایجاد می کند، به طوری که بیسبال بدون توقف به حرکت خود ادامه می دهد. یک بلوک برای همیشه ایجاد کنید و آن را به کد اضافه کنید. متوجه خواهید شد که بلوک ابدی به نظر می رسد که یک قطعه پازل را از دست داده است. این بدان معنی است که ما باید دستورالعمل های اضافی را برای عملکرد صحیح آن ارائه دهیم.

بنابراین، در مرحله بعد، یک سر خوردن 1 ثانیه به بلوک موقعیت تصادفی اضافه کنید، که توپ را به حرکت در می آورد! من همچنین یک چرخش ↻ بلوک 90 درجه و یک بلوک اگر در لبه است، جهش اضافه کرده ام.

آیا می خواهید بازی خود را در عمل ببینید؟ تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی بلوک کدی که قبلا ایجاد شده است کلیک کنید. پس از انجام این کار، شما باید اسپریت خود را ببینید! دوباره روی بلوک کلیک کنید تا انیمیشن متوقف شود

اضافه کردن سختی

در حالی که در این مثال بازی سطوح نداریم، کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که سختی را افزایش دهیم، یا با سریع‌تر حرکت دادن توپ، یا در این مورد، با هر بار کلیک کردن، اندازه توپ را کاهش دهیم. بنابراین، وقتی روی این sprite کلیک می‌شود، یک بلوک را به ناحیه کدگذاری اضافه کنید. (همانطور که می بینید، نمی توانید این بلوک را به بلوک هایی که قبلاً کامپایل کرده اید وصل کنید، و دلیل آن این است که ما اکنون با یک رویداد جدید سروکار داریم.) سپس مقدار را به -10 تغییر دهید، که هر بار اندازه آن 10 کاهش می یابد. زمانی که روی آن کلیک می شود.

با کلیک بر روی بلوک کد خود، دوباره به آن ضربه بزنید.

اضافه کردن صدا

در این زمان از آموزش ساخت بازی در اسکرچ ، کودک شما باید به بلوک ها و گزینه های مختلف موجود برای بازی خود عادت کند. بنابراین، بیایید کمی صدا اضافه کنیم. بلوک صدای شروع را ضمیمه کنید، و سپس روی فلش کشویی که به آن می‌گوید «پاپ» کلیک کنید. یک گزینه صدای اضافی را خواهید دید، و آن ضبط صدای خودتان است. در حال حاضر، می توانیم آن را به عنوان “پاپ” بگذاریم. اکنون، وقتی بازی انجام می‌شود و روی توپ کلیک می‌شود، می‌بینید که توپ 10 کاهش می‌یابد، و همچنین در هر کلیک صدای «پاپ» می‌شنوید.

امتیاز را افزایش دهید

یکی از موارد گم شده در آموزش ساخت بازی در اسکرچ که ممکن است متوجه شده باشید این است که تابلوی امتیاز کاملاً کار نمی کند، و دلیل آن این است که ما دستورالعملی برای این کار ارائه نکرده ایم! بنابراین، به پنل متغیرها برگردید و امتیاز تغییر را 1 بلوک بگیرید و آن را به بلوک صوتی قبلی وصل کنید.

حالا وقتی برای پخش کلیک می کنید، یک اسپریت متحرک را می بینید که با هر کلیک حجمش کم می شود، صدایی پخش می شود و امتیاز آن افزایش می یابد!

ادامه بده آموزش ساخت بازی در اسکرچ !

دستورالعمل‌های بالا در آموزش ساخت بازی در اسکرچ بخش بسیار کوچکی از کل فرصت‌ها را در هنگام ایجاد بازی‌ها ارائه می‌کنند که حداکثر سفارشی‌سازی را برای موضوع، تصاویر، دشواری و نتایج ممکن می‌سازد. به عنوان مثال، برای بردن این بازی به سطح بعدی و شاید آخرین، چرا چندین توپ بیس‌بال در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف ایجاد نکنید، جایی که وقتی یک نوع توپ امتیاز شما را افزایش می‌دهد، اما نوع دیگری کاهش می‌یابد و غیره؟

خوب در ادامه آموزش ساخت بازی در اسکرچ ، از آنجایی که ما قبلاً یک Sprite ایجاد کرده‌ایم، می‌توانیم به راحتی روی آن کلیک راست کرده و «duplicate» را انتخاب کنیم. این نه تنها Sprite را کپی می کند، بلکه تمام کدها را با آن کپی می کند!

با انتخاب کپی Sprite، اکنون می توانید بلوک ها و مقادیر خود را هر طور که می خواهید تغییر دهید. برای من، می‌خواهم این توپ را متفاوت جلوه دهم تا نشان دهم توپی «بد» برای کلیک کردن است – رنگ قرمز چطور است؟ برای تغییر ظاهر Sprite، روی تب “costumes” در گوشه سمت چپ بالا، درست در زیر منوی اصلی کلیک کنید. اکنون یک بوم را با Sprite خود خواهید دید که به شما امکان می دهد کارهایی مانند چرخش و در این مورد تغییر رنگ را انجام دهید.

همچنین قرار است به کد خود برگردم، و در جایی که با کلیک کردن، اندازه Sprite اصلی را کاهش دادم، اندازه آن را افزایش می‌دهم و به جای اضافه کردن “1” به امتیاز، می‌روم تفریق 1!

در پایان آموزش ساخت بازی در اسکرچ ، بازیکن باید روی توپ سفید کلیک کند تا امتیاز خود را افزایش دهد (در حالی که کوچک می شود) در حالی که از کلیک کردن روی توپ قرمز با بزرگ و بزرگتر شدن آن اجتناب می کند! گام بعدی ایجاد یک پایان برای بازی است، چه زمانی که زمان تمام شود یا زمانی که امتیاز به یک امتیاز معین برسد

اگر ایجاد یک بازی برای فرزند شما سرگرم کننده به نظر می رسد، و شما به دنبال مقدمه ای برای کدنویسی هستید، آموزش ساخت بازی در اسکرچ ورودی عالی است.

ساده ترین بازی برای ساخت در ابتدا چیست؟

Forest of Danger اولین بازی ما در 3 بازی برتر ما برای مبتدیان Scratch است. این یک بازی ساده است که به دانش آموزان می آموزد که چگونه جن ها را در اطراف صفحه نمایش در فضا حرکت دهند.

چگونه کدنویسی با اسکرچ را یاد بگیرم؟

یک پروژه جدید شروع کنید. برای کدنویسی در اسکرچ، ابتدا صفحه اسکرچ را در MIT باز کنید. بلوک های کد را بکشید. بلوک های کد در سمت چپ صفحه نمایش هستند. روی sprites کلیک کنید تا برای آنها کدنویسی کنید. روی هر اسپرایت کلیک کنید تا برای آن اسپرایت خاص کد کنید.

محبوب ترین پروژه اسکرچ چیست؟

محبوب ترین پروژه Scratch Appel (نسخه 1. 4) نام دارد. این نوع بازی در ژانری است که به پلتفرمر معروف است که بازی ویدیویی Super Marios Bros در سال 1985 رایج شد.

آموزش ساخت بازی در اسکرچ
ساخت بازی در اسکرچ

کارگردان: 1256 رأی

تاریخ ایجاد شد: 2021-12-28 13:38

امتیازدهی ویرایشگر:
4.9

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *