ایرانیان سایبر

ایرانیان سایبر
منو
صفحه اصلی
ثبت نام
انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها

انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها چیست؟

سرفصل‌های مقاله

انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها و همچنین زبان های برنامه نویسی متعددی در حال تبدیل شدن به کلی و همه منظوره هستند، اما انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها ، مخصوص خود هستند و هر زبانی مزایا و معایب خاص خود را دارد.

معمولاً انواع زبان برنامه نویسی را می توان به چند نوع طبقه بندی کرد، با این حال، این زبان ها از چندین سبک برنامه نویسی پشتیبانی می کنند. هر ساله تعدادی از زبان های برنامه نویسی پیاده سازی می شوند، اما تعداد کمی از زبان ها بسیار محبوب می شوند که ممکن است توسط یک برنامه نویس حرفه ای در حرفه خود استفاده شود.

در این دنیا انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها وجود دارد اما پرسش اینجاست این همه زبان به چه دردی می خورد؟ خب بیاید دنیا را یک روز بدون تلفن تصور کنیم …

انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها بر زندگی ما تاثیر زیادی دارند حتی کابرد های برنامه نویسی انقدر زیاده که نمیشه تصور کرد شاید به همین دلیل است که امروزه یادگیری برنامه نویسی میتواند شما را صد پله بالاتر از دیگران ببرد.

با بررسی انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها با ما همراه باشید.

انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها ، زبان برنامه نویسی چیست؟

زبان برنامه نویسی نمادی است که برای اتصال دستورالعمل ها به ماشین یا کامپیوتر طراحی شده است. زبان های برنامه نویسی عمدتاً برای کنترل عملکرد ماشین یا بیان الگوریتم ها استفاده می شوند. در حال حاضر هزاران زبان برنامه نویسی پیاده سازی شده اند.

“انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها” در زمینه کامپیوتر، بسیاری از زبان ها باید به صورت دستوری بیان شوند، در حالی که سایر زبان های برنامه نویسی از فرم اعلانی استفاده می کنند. برنامه را می توان به دو شکل نحوی و معنایی تقسیم کرد. برخی از زبان ها با استاندارد SO مانند زبان C تعریف می شوند.

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان بپردازید.

پایتون – هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

پایتون هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

پایتون چند منظوره سطح بالا که توسط Guido van Rossum در دهه 1990 توسعه یافت، در طول سال‌ها بسیار سریع رشد کرد و به یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی امروزی تبدیل شد. و دلیل شماره یک محبوبیت پایتون، مبتدی بودن آن است، که به هر کسی، حتی افراد بدون پیشینه برنامه نویسی، اجازه می دهد پایتون را انتخاب کنند و شروع به ایجاد برنامه های ساده کنند. اما این همه چیز نیست. همچنین مجموعه فوق‌العاده وسیعی از بسته‌ها و کتابخانه‌ها را ارائه می‌کند که می‌توانند نقش کلیدی در کاهش ETA برای پروژه‌های شما داشته باشند، همراه با یک جامعه قوی از توسعه‌دهندگان همفکر که مشتاق کمک هستند.

انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها در پایتون :

اگرچه پایتون را می توان تقریباً برای ساختن هر چیزی استفاده کرد، اما وقتی صحبت از کار بر روی فناوری هایی مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، تجزیه و تحلیل داده ها می شود، واقعاً می درخشد. پایتون همچنین ثابت می کند که برای توسعه وب، ایجاد برنامه های کاربردی سازمانی و رابط کاربری گرافیکی برای برنامه ها مفید است.

جاوا اسکریپت  — توسعه وب تعاملی غنی

تفاوت زبان جاوا و جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یکی از زبان های برنامه نویسی کلیدی در کنار HTML و CSS بود که به ساخت اینترنت کمک کرد. جاوا اسکریپت در سال 1995 توسط Netscape ایجاد شد، شرکتی که مرورگر معروف Netscape Navigator را منتشر کرد تا خامی صفحات وب استاتیک را از بین ببرد و کمی رفتار پویا به آنها اضافه کند.

امروزه جاوا اسکریپت به یک زبان برنامه نویسی چند پارادایم سطح بالا تبدیل شده است که به عنوان برترین زبان برنامه نویسی فرانت اند در جهان برای وب عمل می کند و تمام تعاملات ارائه شده توسط صفحات وب مانند پنجره های بازشو، هشدارها، رویدادها و موارد دیگر را مدیریت می کند.

“انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها” در جاوا اسکریپت :

اگر می خواهید برنامه شما در طیف وسیعی از دستگاه ها مانند گوشی های هوشمند، ابر، کانتینرها، میکروکنترلرها و صدها مرورگر اجرا شود، جاوا اسکریپت گزینه عالی است. برای بارهای کاری سمت سرور، Node.js وجود دارد، یک زمان اجرا اثبات شده جاوا اسکریپت که امروزه توسط هزاران شرکت استفاده می شود.

جاوا – توسعه برنامه های کاربردی سازمانی

آموزش زبان جاوا مبتدی

جاوا بیش از 20 سال است که یک زبان برنامه نویسی واقعی برای ساخت برنامه های کاربردی کلاس سازمانی باقی مانده است. زبان برنامه نویسی جاوا توسط جیمز گاسلینگ از Sun Microsystems در سال 1995 ایجاد شد و از آن زمان به عنوان یک ابزار امن، قابل اعتماد و مقیاس پذیر برای توسعه دهندگان استفاده می شود.

انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها در جاوا :

برخی از ویژگی هایی که جاوا را نسبت به بسیاری از زبان های برنامه نویسی دیگر رایج تر می کند، ، استقلال پلت فرم از طریق JVM، قابلیت حمل و کارایی بالا است. محبوبیت جاوا به وضوح در میان اعضای Fortune 500 مشهود است، زیرا 90٪ از آنها از جاوا برای اجرای کارآمد تجارت خود استفاده می کنند.

جاوا علاوه بر استفاده از آن برای توسعه برنامه های تجاری قدرتمند، در اندروید نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و آن را پیش نیاز توسعه دهندگان اندروید می کند. جاوا همچنین به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه ها و برنامه های کاربردی محاسباتی توزیع شده برای صنایع مختلف مانند بانکداری، تجارت الکترونیک ایجاد کنند.

پیشنهاد میکنم حتما مقاله کلاس برنامه نویسی چیست و چگونه است بخوانید.

سی سی پلاس پلاس

سی سی پلاس پلاس

باور کنید یا نه، زبان های برنامه نویسی C/C++ در اواخر قرن بیستم بسیار محبوب بودند. به این دلیل که C و C++ هر دو زبان های برنامه نویسی بسیار سطح پایینی هستند و عملکرد سریع فوق العاده ای را ارائه می دهند، به همین دلیل است که از آنها برای توسعه سیستم عامل ها، سیستم های فایل و سایر برنامه های سطح سیستم استفاده می شود.

در حالی که C در دهه 70 توسط دنیس ریچی منتشر شد، C++، افزونه‌ای برای C با کلاس‌ها و بسیاری از اضافات دیگر، مانند ویژگی‌های شی گرا، بعداً توسط Bjarne Stroustrup در اواسط دهه 80 منتشر شد. حتی پس از نزدیک به 50 سال، هر دو زبان برنامه نویسی همچنان برای ایجاد برخی از سریع ترین برنامه های کاربردی در تمام دوران ها استفاده می شوند.

“انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها” در C و ++C :

از آنجایی که C و C++ هر دو دسترسی کامل به سخت‌افزار زیربنایی را ارائه می‌دهند، برای ایجاد طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و پلتفرم‌ها، مانند برنامه‌های کاربردی سیستم، سیستم‌های بلادرنگ، اینترنت اشیا، سیستم‌های تعبیه‌شده، بازی‌ها، ابر، کانتینرها و موارد دیگر استفاده شده‌اند. .

 Swift برای توسعه اپلیکیشن موبایل در iOS

Swift زبان برنامه نویسی خود اپل است که در سال 2014 به عنوان جایگزینی برای زبان برنامه نویسی Objective-C منتشر شد. این یک زبان برنامه نویسی همه منظوره چند پارادایم است که بسیار کارآمد است و برای بهبود بهره وری توسعه دهندگان طراحی شده است.

Swift یک زبان برنامه نویسی مدرن سریع، قدرتمند و قابلیت همکاری کامل با Objective-C است. طی سال‌ها، سوئیفت به‌روزرسانی‌های متعددی دریافت کرد که به آن کمک کرد تا محبوبیت قابل توجهی در میان پلتفرم‌های iOS، macOS، watchOS و tvOS اپل کسب کند.

انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها در Swift :

همراه با فریم ورک Apple’s Cocoa and Cocoa Touch، Swift می‌تواند برای ایجاد برنامه‌ها برای تقریباً هر دستگاه اپل، مانند آیفون، آی‌پد، مک، ساعت و سایر دستگاه‌ها استفاده شود.

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله یادگیری آسان پایتون برای کودکان بپردازید.

SQLمدیریت داده

این زبان برنامه نویسی با هدف خاص که توسط دونالد دی. چمبرلین و ریموند اف. بویس در سال 1974 طراحی شد، نقشی کلیدی در ایجاد و مدیریت جداول و پایگاه های داده برای ذخیره داده های رابطه ای در صدها هزار فیلد داده ایفا کرده است. بدون SQL، سازمان‌ها باید به روش‌های قدیمی‌تر و احتمالاً کندتر ذخیره‌سازی و دسترسی به حجم وسیعی از داده‌ها تکیه کنند.

با SQL، بسیاری از این وظایف را می توان در عرض چند ثانیه انجام داد. در طول سال‌ها، SQL به ایجاد تعداد زیادی RDBMS (سیستم‌های مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای) کمک کرده است که بسیار بیشتر از ایجاد جداول و پایگاه‌های داده ارائه می‌دهند.

“انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها” در SQLمدیریت داده :

تقریباً هر پروژه یا صنعت دیگری که نیاز به مقابله با مقادیر زیادی از داده های ذخیره شده در جداول یا پایگاه داده دارد، از SQL از طریق RDBMS استفاده می کند.

PHP  توسعه وب

یادگیری پایتون از صفر

امروزه، PHP به یک زبان برنامه نویسی همه منظوره تبدیل شده است که در سراسر جهان، عمدتاً برای توسعه وب سمت سرور استفاده می شود. این سریع، ساده و مستقل از پلتفرم است، همراه با یک جامعه بزرگ نرم افزار منبع باز.

انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها در PHP :

امروزه تعداد زیادی از شرکت ها از PHP برای ایجاد ابزارهایی مانند CMS (سیستم های مدیریت محتوا)، پلت فرم های تجارت الکترونیک و برنامه های کاربردی وب استفاده می کنند. PHP همچنین ایجاد صفحات وب را در یک لحظه بسیار آسان می کند.

سی شارپ — برنامه و توسعه وب با استفاده از دات نت

سی شارپ رویکرد مایکروسافت برای انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها و توسعه زبان برنامه نویسی شبیه به C شی گرا به عنوان بخشی از ابتکار عمل دات نت بود. زبان برنامه نویسی چند پارادایم همه منظوره در سال 2000 توسط Anders Hejlsberg رونمایی شد و نحوی شبیه به C، C++ و جاوا دارد.

این یک امتیاز مثبت بزرگ برای توسعه دهندگانی بود که با هر یک از این زبان ها آشنا بودند. همچنین کامپایل و اجرای نسبتاً سریع‌تری را همراه با مقیاس‌پذیری یکپارچه ارائه می‌دهد.

سی شارپ با در نظر گرفتن اکوسیستم دات نت طراحی شده است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد به مجموعه ای از کتابخانه ها و فریم ورک های ارائه شده توسط مایکروسافت دسترسی داشته باشند. و با ادغام با ویندوز، استفاده از سی شارپ بسیار آسان می شود، حتی برای توسعه برنامه های مبتنی بر ویندوز عالی است.

“انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها” در سی شارپ :

توسعه دهندگان می توانند از سی شارپ برای طیف وسیعی از پروژه ها، از جمله توسعه بازی، برنامه نویسی سمت سرور، توسعه وب، ایجاد فرم های وب، برنامه های کاربردی موبایل و غیره استفاده کنند. سی شارپ همچنین برای توسعه برنامه های پلتفرم ویندوز، به ویژه ویندوز 8 و 10 استفاده شده است.

شاید بسیاری دنبال پیدا کردن زبان برنامه نویسی مناسب برای شروع یادگیری هستند و ایرانیان سایبر برای شما مقاله انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها را آماده کرده است.

ما در مقاله به بحث و پژوهش در مورد انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها می پردازیم و امیدواریم از خواندن این مقاله لذت ببرید.در این سال ها دانشمندان و برنامه نویسان توانسته اند انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها را به دنیا معرفی کنند و باعث رشد تکنولوژی بشوند.

زبان برنامه نویسی چیست؟

انواع زبان برنامه نویسی و کاربرد آنها نمادی است که برای اتصال دستورالعمل ها به ماشین یا کامپیوتر طراحی شده است. زبان های برنامه نویسی عمدتاً برای کنترل عملکرد ماشین یا بیان الگوریتم ها استفاده می شوند. در حال حاضر هزاران زبان برنامه نویسی پیاده سازی شده اند.

زبان برنامه نویسی اندروید چیست؟

یکی از انواع زبان برنامه نویسی و کاربرد آنها که بسیار مهم می باشد جاوا است علاوه بر استفاده از آن برای توسعه برنامه های تجاری قدرتمند، در اندروید نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و آن را پیش نیاز توسعه دهندگان اندروید می کند. جاوا همچنین به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه ها و برنامه های کاربردی محاسباتی توزیع شده برای صنایع مختلف مانند بانکداری، تجارت الکترونیک ایجاد کنند.

آیا جاوا اسکریپت همان جاوا است؟

خیر انواع زبان برنامه نویسی و کاربرد آنها در هر زبان متفاوت است جاوا اسکریپت برای برنامه شما در طیف وسیعی از دستگاه ها مانند گوشی های هوشمند، ابر، کانتینرها، میکروکنترلرها و صدها مرورگر اجرا شود، جاوا اسکریپت گزینه عالی است. برای بارهای کاری سمت سرور، Node.js وجود دارد، یک زمان اجرا اثبات شده جاوا اسکریپت که امروزه توسط هزاران شرکت استفاده می شود

انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها
انواع زبان برنامه نویسی و کاربرد آن

کارگردان: 2478 رأی

تاریخ ایجاد شد: 2021-11-26 18:04

امتیازدهی ویرایشگر:
4.8

4 در مورد “انواع زبان های برنامه نویسی و کاربرد آنها چیست؟”

  1. محدثه رضایی

   پایتون یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده، تعاملی و شی گرا است. این شامل ماژول ها، استثناها، تایپ پویا، انواع داده های پویا سطح بسیار بالا و کلاس ها است.

 1. امیرحسین

  وقت بخیر بنده یه سوال داشتم زبان های برنامه نویسی اصلی کدوم ها هستند؟

  1. محدثه رضایی

   زبان برنامه نویسی برتر برای توسعه دهندگان در سال 2022
   C++ یک زبان برنامه نویسی است که زبان برنامه نویسی C را گسترش می دهد.
   جاوا اسکریپت. یک زبان برنامه نویسی شناخته شده در اینترنت است و همچنین جاوا و پایتون جز زبان های اصلی هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *