نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان

نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان

لوگو یکی از اولین زبان های برنامه نویسی است نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان که برای آموزش کودکان ایجاد شد. در سال 1967 توسط مربی سیمور پاپرت نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان و دانشمند ایدیت هارل توسعه یافت. LOGO برای اولین بار از روش “گرافیک لاک پشت” استفاده کرد که بعدها اغلب هم برای اهداف آموزشی و هم در گرافیک حرفه ای مورد استفاده قرار گرفت. کاربر از دستوراتی برای کنترل یک یا چند لاک نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان پشت استفاده می کند که ردپایی از خود به جا می گذارد. هدف دستور دادن به دستورات است تا لاک پشت ها نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان یک نقاشی ایجاد کنند.

پیشنهاد می کنیم مقاله برنامه نویسی برای کودکان را مشاهده کنید.

 

یک محیط برنامه نویسی آموزشی رایگان برای ویندوز به نام FMSLogo وجود دارد که به طور گسترده در مدارس انگلستان و استرالیا استفاده می شود. برای Mac OS X یک برنامه رایگان ACSLogo وجود دارد. در مدارس روسی از LogoMir و PervoLogo استفاده می شود که نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان از زبان روسی پشتیبانی می کنند. هزینه برنامه ها از 1000 روبل است.

نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان

زبان برنامه نویسی SCRATCH
Scratch یک برنامه محبوب برای آموزش برنامه نویسی به کودکان است که به 50 زبان از جمله روسی ترجمه شده است. اسکرچ بر اساس ایده های زبان برنامه نویسی لوگو و سازنده لگو است. می توان از آن برای ساخت کارتون و بازی های فلش دو بعدی نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان استفاده کرد. قهرمان های آماده در منو موجود است، آنها را می توان ویرایش کرد. با استفاده از اسکریپت های ارائه شده در قالب یک پازل، می توانید حرکات و گفتار، تغییر ظاهر، واکنش به اقدامات کاربر و سایر پارامترها را برنامه ریزی کنید. نسخه فعلی به صورت آنلاین ارسال شده است و از Adobe Flash Player استفاده می کند. این یک برنامه رایگان، رابط به زبان روسی است.

اسکرچ برای آموزش به کودکان ایده آل است، اگرچه می توانید برنامه های واقعی را در این محیط بنویسید، به عنوان مثال، برای کنترل روبات ها. وب سایت رسمی می گوید که محیط برنامه نویسی برای کودکان 8-16 ساله ایجاد شده است، اما همه می توانند از آن استفاده کنند، از جمله کودکان کوچکتر به همراه والدین خود، “- وبلاگ علیزار در Habrahabr.ru

بازی CARGO-BOT

پیشنهاد می کنیم مقاله کلاس برنامه نویسی برای کودکان را مشاهده کنید.

Cargo-Bot اولین بازی ساخته شده بر روی iPad است. در آن، شما باید جرثقیل نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان را طوری برنامه ریزی کنید که ظروف را به ترتیب مناسبی قرار دهد. به جای کد، بازی از مکعب هایی با اکشن هایی استفاده می کند که باید در یک فیلد خاص به ترتیب خاصی ساخته شوند. سپس جرثقیل اقدامات مشخص شده را انجام می دهد. هدف این است که کار را با استفاده از کمترین مکعب ممکن تکمیل کنید. این بازی به زبان انگلیسی است و برای کودکان زیر 11 سال طراحی شده است.

COD BUILDER برای ماینکرافت
Cod Builder به شما امکان می دهد تغییراتی را برای بازی محبوب Minecraft بنویسید: تغییر محیط، زمان روز، تنظیم اقدامات برای شخصیت ها. سه ویرایشگر در منو موجود است – MakeCode (ساخته شده)، Scratch (به عنوان یک برنامه وب) و Tynker (کتابخانه ای از اسکریپت های آماده وجود دارد). این برنامه نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان بخشی از برنامه Minecraft Education است، بنابراین ابتدا باید در برنامه ثبت نام کنید، سپس Minecraft Education Edition و Cod Builder را دانلود کنید. این یک نسخه آزمایشی رایگان به زبان انگلیسی است.

بازی CODMONKEY
CodMonkey یک محیط بازی است که در آن کاربر اعمال یک میمون را برنامه ریزی می کند. هدف هر سطح گرفتن یک موز است، برای این کار باید مراحل را بشمارید، بچرخید و بر موانع غلبه کنید. به بازیکن دستوراتی ارائه می شود که از طریق آنها کد را می نویسد. سپس این کد اجرا می شود و شما می توانید بلافاصله نتیجه را مشاهده کنید. 30 سطح اول رایگان است، سپس باید اشتراک بخرید – حداقل 3.25 دلار در ماه، نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان برنامه های تعرفه ای برای معلمان وجود دارد. بازی به زبان روسی است.

پیشنهاد می کنیم مقاله  آموزش برنامه نویسی برای کودکان را مشاهده کنید.

بازی های Blockly توسط گوگل
Blockly کتابخانه ای از گوگل است که به شما امکان می دهد از بلوک های آماده برنامه های وب و اندروید ایجاد کنید. برای کودکان، توسعه دهندگان مجموعه ای از بازی ها را ایجاد کرده اند که به شما امکان می دهد قدم به قدم به اصول کتابخانه بروید. هر بازی اصول جداگانه ای را آموزش می دهد – تنظیم رنگ، شکل یک شی، به حرکت درآوردن آن، واکنش به حرکت اشیاء دیگر. این برنامه از بلوک هایی تشکیل شده است که مسئولیت عملکردهای لازم را بر عهده دارند، سپس کاربر می بیند که چگونه در جاوا اسکریپت به نظر می رسد. هر بازی دارای 10 سطح است. برای مثال در Pond Tutor پس از اتمام یک سطح از شما خواسته می شود که نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان برنامه جاوا اسکریپت را تکرار کنید. آخرین بازی Pond نبرد بین چهار اردک روی یک برکه است. وظیفه بازیکن این است که اردک خود را طوری برنامه ریزی کند که به اردک های دیگر واکنش نشان دهد، به آنها شلیک کند و در نهایت برنده شود. این کتابخانه به روسی ترجمه شده است.

Blockly حتی برای کوچکترین موارد نیز عالی است – برای شروع کدنویسی نیازی به خواندن تکالیف و دستورالعمل های طولانی ندارید. به نظر می رسد شما سعی می کنید به مرد زرد کمک کنید تا از پیچ و خم بیرون بیاید، اما در واقع شما قبلاً اولین کد جاوا اسکریپت خود را نوشته اید. “- Newtonew.com

پیشنهاد می کنیم مقاله بازی برنامه نویسی برای کودکان را مشاهده کنید.

پلت فرم TYNKER
Tynker یک پلت فرم بازی است که به شما امکان می دهد ربات ها را برنامه ریزی کنید، بازی ها و برنامه های کاربردی ایجاد کنید، همچنین می توانید اصلاحات خود را در Minecraft ایجاد کنید. کودک یاد می گیرد که در بلوک هایی از دستورات خاص نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان برنامه ریزی کند، سپس به جاوا اسکریپت و پایتون می رود. این پلت فرم در 60 هزار مدرسه در سراسر جهان استفاده می شود. ویژگی‌های رایگان و اشتراکی وجود دارد که شامل دوره‌های آنلاین، دوره‌های موبایلی، و پاداش‌های دیگر است. فقط به زبان انگلیسی موجود است.

آزمایشگاه بازی KODU
Kodu یک طراح بصری از مایکروسافت است که به شما امکان می دهد بازی های سه بعدی نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان بسازید. کاربر جهان های بازی را ایجاد می کند، شخصیت ها را پیاده سازی می کند و قوانین تعامل با دیگران را تعیین می کند

با چند شخصیت و اشیا این برنامه به صورت رایگان توزیع می شود، فقط به زبان انگلیسی در دسترس است.

منبع CODE.ORG
Code.org یک سازمان غیرانتفاعی است که به آموزش برنامه نویسی به دانش آموزان نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان دبیرستانی و کالج در سراسر جهان اختصاص دارد. دروس و دوره های آموزشی مبانی علوم کامپیوتر و برنامه نویسی برای کودکان پیش دبستانی و دانش آموزان دبستانی در سنین مختلف در وب سایت پروژه در حوزه عمومی موجود است. امکان انتشار کد و پروژه های شما برای بحث و همکاری وجود دارد.

کودکان همچنین می توانند اصلاحات Minecraft، بازی های مبتنی بر جنگ ستارگان، Frozen و دیگر کارتون ها را ایجاد کنند. این پروژه توسط شرکت های بزرگ فناوری مانند اپل و نرم افزار آموزش برنامه نویسی برای کودکان مایکروسافت پشتیبانی می شود. Code.org همچنین میزبان رویداد Hour of Code سالانه است، یک برنامه آموزشی کوتاه علوم کامپیوتر که برای مشارکت دادن کودکان و نوجوانان طراحی شده است. این اقدام در حال حاضر در 180 کشور جهان برگزار می شود، در روسیه سال گذشته تقریبا 10 میلیون نفر در آن شرکت کردند. به زبان روسی موجود است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.