ثبت نام
هوش مصنوعی در آموزش مدرسه

آیا می توان از هوش مصنوعی در آموزش مدرسه استفاده کرد؟

سرفصل‌های مقاله

هوش مصنوعی در آموزش مدرسه دیگر فقط یک فانتزی نیست. تنها چند ماه طول کشید تا هوش مصنوعی و ChatGPT اساس آموزش را متزلزل کنند. با آموزش هوش مصنوعی برای کودکان و نوجوانان میتوان آنها را به پیشرفت بیشتری در مدرسه رساند. هوش مصنوعی در آموزش مدرسه جایگاه خود را خواه و ناخواه پیدا خواهد و نباید مدارس در مقابل علم روز جهان مقاومت زیادی کنند.

فن آوری جدید پیامدهای گسترده ای برای یادگیری و آموزش دارد و توسط دانش آموزان به عنوان ابزاری برای کمک به انجام تکالیف یا به عنوان جایگزینی کامل برای نوشتن مقاله مورد استقبال قرار گرفته است.

جالبه بدونید فناوری جدید چنان تهدیدی برای یادگیری سنتی بود که مدارس دولتی نیویورک تنها چند هفته پس از راه اندازی ChatGPT آن را از دستگاه های درون مدرسه ای ممنوع کردند. واضح است که هوش مصنوعی در آموزش مدرسه در حال ایجاد تحول است و تازه شروع شده است.

در این نگاه به هوش مصنوعی برای آموزش، به اصول اولیه هوش مصنوعی و چگونگی تأثیر آن بر آموزش خواهیم پرداخت. ما چندین مثال از هوش مصنوعی در آموزش ارائه خواهیم داد و توضیح خواهیم داد که چگونه نقش هوش مصنوعی در آموزش در آینده شکل خواهد گرفت.

هوش مصنوعی چیست؟

وقتی در مورد هوش مصنوعی صحبت می کنیم، به توانایی رایانه ها و ماشین ها برای انجام وظایفی که معمولاً با هوش انسانی مرتبط است، اشاره می کنیم.

این می تواند شامل هر چیزی از یادگیری ماشینی گرفته تا پردازش زبان طبیعی تا بینایی کامپیوتری تا روباتیک و شبکه های عصبی باشد.

این روزها، بیشتر مردم ممکن است وقتی به هوش مصنوعی فکر می‌کنند به ابزارهای مولد هوش مصنوعی مانند ChatGPT فکر کنند، اما سال‌هاست که در پشت صحنه به صورت آنلاین و در سیستم‌های کامپیوتری کار می‌کند.

شرکت‌هایی مانند Meta Platforms و Netflix برای تصمیم‌گیری درباره اینکه چه حساب‌ها و فیلم‌هایی را به شما نشان دهند، به هوش مصنوعی توصیه‌شده تکیه می‌کنند، و فیسبوک نیز از هوش مصنوعی برای عدم نمایش تصاویر استفاده می‌کند مانند برهنگی و …

علاوه بر این، چت بات ها و دستیارهای صوتی مانند الکسا و سیری نمونه دیگری از سیستم های هوش مصنوعی پرکاربرد را ارائه می دهند.

Artificial intelligence in school education 2

پنج کاربرد هوش مصنوعی در آموزش مدرسه

ترجمه و یادگیری زبان
یکی از مستقیم ترین کاربردهای هوش مصنوعی در آموزش مدرسه ، ترجمه و یادگیری زبان است.

ChatGPT می‌تواند به خوبی ترجمه‌ها را مدیریت کند و می‌تواند به عنوان یک ابزار یادگیری زبان عمل کند و به دانش‌آموزان کمک کند کار خود را بررسی کنند و چیزهایی مانند واژگان و گرامر را به آنها آموزش دهد.

هوش مصنوعی در نوشتن
در حالی که برخی از دانش‌آموزان قبلاً کشف کرده‌اند که ChatGPT می‌تواند ابزار مفیدی برای برون‌سپاری تکالیف باشد، فناوری هوش مصنوعی تولید کننده مزایای واقعی برای دانش‌آموزانی است که یاد می‌گیرند چگونه بنویسند یا سعی می‌کنند واضح‌تر بنویسند، ارائه می‌دهد.

Grammarly، ابزار بررسی املا و دستور زبان مبتنی بر هوش مصنوعی، یکی از نمونه های شناخته شده ابزار هوش مصنوعی است که برای کمک به نوشتن استفاده می شود. این برنامه توصیه هایی برای وضوح، لحن و سایر کیفیت ها برای بهبود نوشتن ارائه می دهد.

به طور مشابه، ChatGPT و سایر برنامه‌های هوش مصنوعی می‌توانند اسناد را به روش‌های دیگری بازنویسی، ویرایش یا در صورت نیاز تغییر دهند. حتی هوش مصنوعی به آموزش برنامه نویسی به کودکان نیز کمک می کند.

برای نویسندگان خلاق، ابزارهای هوش مصنوعی همچنین می‌توانند به اعلان‌های نوشتن، ایده‌های داستان، گفتگو و سایر نیازها کمک کنند، و می‌توانند به معلمان نویسندگی کمک کنند تا ایده‌های مشابهی برای کمک به تدریس داشته باشند.

اگرچه سرقت ادبی همیشه غیراخلاقی خواهد بود، اما نادیده گرفتن پتانسیل برنامه‌های هوش مصنوعی برای کمک به دانش‌آموزان برای تبدیل شدن به نویسندگان بهتر برای معلمان اشتباه است.

آموزش در دوران کودکی
همچنین طیف وسیعی از کاربردهای موجود و بالقوه برای هوش مصنوعی در آموزش مدرسه طی دوران کودکی وجود دارد.

از هوش مصنوعی می توان برای ایجاد بازی های تعاملی و سایر ابزارهای آموزشی استفاده کرد که می توانند مهارت های تحصیلی یا اجتماعی را به کودکان خردسال آموزش دهند.

همچنین می‌توان از هوش مصنوعی برای تقویت سیستم‌های نظارتی استفاده کرد تا به ردیابی رفتار کودکان کمک کند تا بینش‌هایی در مورد رشد آنها به دست آید. این می تواند به عنوان کمک کننده معلم عمل کند و در زمانی که معلم مشغول است به کودکان توجه کند.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که هوش مصنوعی می‌تواند آموزش و یادگیری را در دوران کودکی، از جمله توسعه مهارت‌های زبانی، بهبود بخشد.

همچنین اسباب‌بازی‌هایی با هوش مصنوعی وجود دارند که می‌توانند به آشنایی کودکان با مفاهیم هوش مصنوعی و بهبود یادگیری زودهنگام کمک کنند.

هوش مصنوعی در تدریس
اگرچه تعدادی از مشاغل در معرض خطر هوش مصنوعی هستند، به نظر نمی رسد تدریس یکی از آنها باشد.

همه گیری نشان داد که یادگیری در مدرسه چقدر ارزشمند است و مدرسه مزایای دیگری مانند اجتماعی شدن را برای دانش آموزان ارائه می دهد.

با این حال، فناوری‌های هوش مصنوعی می‌توانند مزایای زیادی را برای معلمان فراهم کنند و به آنها کمک می‌کنند در زمان صرفه‌جویی کنند و انرژی خود را به کارهای ارزشمندتر هدایت کنند.

وظایفی که برنامه‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT می‌توانند به آن‌ها کمک کنند شامل ایجاد طرح‌های درسی، کمک به درجه‌بندی مقالات و تکالیف، ارائه کمک شخصی به دانش‌آموزان و حتی ایجاد ویدیو از کتاب‌های درسی است.

پتانسیل بسیار زیاد است، و معلمان کلاس باید هدفشان استفاده کامل از این پیشرفت تکنولوژیک باشد.

هوش مصنوعی در تدریس خصوصی
یکی دیگر از کاربردهای مفید برای هوش مصنوعی، تدریس خصوصی است.

در حالی که هوش مصنوعی در آموزش مدرسه جایگزین کاملی برای یادگیری در کلاس نیست، می تواند به دانش آموزانی که عقب مانده اند و نیاز به تمرین اضافی دارند کمک کند.

برنامه‌های هوش مصنوعی می‌توانند دانش‌آموزان را در هر موضوعی آموزش دهند و آنها را در زمینه‌هایی که نیاز به مطالعه بیشتری دارند، راهنمایی کنند.

هوش مصنوعی به ویژه برای تدریس خصوصی مفید است زیرا می‌تواند شخصی‌سازی شود و برنامه‌هایی مانند ChatGPT به کاربران این امکان را می‌دهند که یک برنامه مطالعاتی خاص و منحصر به فرد ارائه دهند که برای دانش‌آموز مفید باشد.

از جمله دروسی که هوش مصنوعی برای آنها مناسب است عبارتند از جغرافیا، زبان، فیزیک، ریاضی، برنامه نویسی کامپیوتر، شیمی و غیره.

معلمان همچنین می‌توانند با دانش‌آموزان برای طراحی برنامه‌های آموزشی هوش مصنوعی همکاری کنند که می‌تواند به دانش‌آموزان در تسلط بر یک موضوع در سبک یادگیری که بهترین کار را برای آنها دارد کمک کند. مزایای هوش مصنوعی برای دانش آموزان بسیار است و از آن برای بهبود عملکرد بچه ها باید استفاده کرد.

Artificial intelligence in school education 4

آینده هوش مصنوعی در آموزش مدرسه چگونه است؟

آموزش هوش مصنوعی به طور کامل سیستم مدرسه را مختل نمی کند، اما دانش آموزان و معلمان به طور یکسان در حال استفاده از فناوری های جدید مانند ChatGPT هستند.

در آموزش، هوش مصنوعی احتمالاً تکمیل کننده زیرساخت آموزشی موجود است نه اینکه آن را مختل کند، و یادگیری نحوه استفاده از چنین ابزارهایی باید به یک اولویت برای دانش آموزان و معلمان تبدیل شود، دقیقاً مانند علوم رایانه ای که در سه دهه گذشته ارزشمندتر شده است.

مهمتر از همه، به نظر می‌رسد که ابزارهای هوش مصنوعی نتایج یادگیری را بهبود می‌بخشند و معلمان را آزاد می‌کنند تا بر روی حوزه‌هایی تمرکز کنند که می‌توانند ارزش بیشتری بیافزایند.

در حال حاضر، به نظر نمی‌رسد فرصت‌های سرمایه‌گذاری عالی در هوش مصنوعی برای آموزش وجود داشته باشد، زیرا تعدادی از سهام آموزش و پرورش در معرض تهدید ChatGPT قرار گرفته‌اند. با این حال، سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در سهام هوش مصنوعی هستند، می‌توانند ETFهای هوش مصنوعی و حتی ربات‌های چت هوش مصنوعی را نیز در نظر بگیرند.

همانطور که فناوری هوش مصنوعی در حال توسعه است، احتمالا فرصت های سرمایه گذاری بیشتر هوش مصنوعی در آموزش مدرسه AI in school education در دسترس خواهد بود.

Artificial intelligence in school education 3

سوالات متداول هوش مصنوعی در آموزش مدرسه

چگونه از هوش مصنوعی در آموزش مدرسه استفاده می شود؟

هوش مصنوعی چندین کاربرد موفق در آموزش پیدا کرده است، از کارهایی مانند کمک به ترجمه و یادگیری زبان گرفته تا برون سپاری تکالیف درسی و نمره دهی. همچنین برای توسعه بازی های تعاملی برای کمک به مهارت های تحصیلی و اجتماعی کودکان خردسال و همچنین ایجاد طرح های درسی استفاده شده است.

نقش اصلی هوش مصنوعی در آموزش مدرسه چیست؟

نقش اصلی هوش مصنوعی در آموزش این بوده است که یادگیری را برای دانش‌آموزان جذاب نگه دارد و در عین حال راهی را برای معلمان فراهم می‌کند تا به سرعت برنامه‌های درسی خود را برای همه دانش‌آموزان در کلاس‌هایشان تطبیق دهند، شخصی‌سازی کنند.

آیا هوش مصنوعی می تواند جایگزین معلمان شود؟

بعید است که هوش مصنوعی به طور کامل جایگزین معلمان در کلاس شود. همه گیری به ما نشان داده است که یادگیری در مدرسه چقدر ارزشمند است، بین اجتماعی شدن و کمک شخصی در کلاس درس. با این حال، تأثیر هوش مصنوعی در آموزش مدرسه بسیار گسترده است و معلمان باید به دنبال استفاده کامل از فناوری در دسترس خود باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 10 =