آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ

آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ رایگان

آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ آیا همیشه می خواستید به فرزندتان کمک کنید تا با اسکرچ کدنویسی کند، اما مطمئن نیستید از کجا آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ شروع کنید؟ نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا کمک کنیم. در ایرانیان سایبر، هدف با آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ ما این است که برنامه‌نویسی را برای همه دانش‌آموزان قابل درک و سرگرم‌کننده کنیم.

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله دوره های صفر تا صد ایرانیان سایبر  بپردازید.

برای شروع آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ ، فقط کلاس‌های برنامه‌نویسی رایگان ما برای بچه‌ها (از جمله کلاس مقدماتی رایگان و برنده جایزه) را برای شروع بررسی کنید.امروز، ما شما را با اصول اولیه شروع کدنویسی Scratch از جمله نحوه تنظیم حساب خود آشنا می کنیم.

همچنین انواع مختلف بلوک‌ها را در آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ به اشتراک می‌گذاریم، و چگونه می‌توان در مورد کنار هم قرار دادن آنها برای ایجاد چیزی عالی، مانند پروژه‌های سرگرم‌کننده با Scratch، فکر کرد. بیا شروع کنیم!

کد نویسی اسکرچ چیست؟

قبل از اینکه به بررسی آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ بپردازیم. Scratch یک پلتفرم کدنویسی رایگان مبتنی بر بلوک است که به شما امکان می دهد که هرچه می خواهید بسازید مثل انواع بازی ها و انیمیشن ها.

با شروع آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ در اسکرچ، می‌توانید انواع مختلفی از پروژه‌ها را برنامه‌ریزی کنید، مانند قلم جادویی، بازی برچسب جادوگر، هندسه، بازی بسکتبال، Pacman یا Snake. Scratch برای دانش آموزان 8-16 ساله طراحی شده است، اما می تواند توسط همه استفاده شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله اسکرچ جونیور چیست؟ را مطالعه کنید

آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ

آموزش رایگان نرم افزار اسکرچ

در اینجا با چند مرحله ساده شروع به یادگیری کد نویسی Scratch و آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ می کنیم.

یک پروژه جدید شروع کنید

اولین مرحله در آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ باید، ابتدا صفحه اسکرچ را در MIT باز کنید. در مرحله بعد، روی دکمه “ایجاد” کلیک کنید تا یک پروژه جدید بسازید. شما باید صفحه ای داشته باشید که شبیه این باشد:

بلوک های کد را بکشید

مرحله بعد در آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ بلوک های کد در سمت چپ صفحه نمایش هستند. برای کدنویسی، بلوک ها را کلیک کرده و به فضای مرکزی بزرگ بکشید. در ابتدا، شخصیت ها و اشیاء “جن” نامیده می شوند. شما می توانید هر تعداد اسپرایت را که می خواهید اضافه یا حذف کنید. هر بار که یک اسپرایت اضافه می کنید، روی صحنه ظاهر می شود.

روی sprites کلیک کنید تا برای آنها کدنویسی کنید

روی هر اسپرایت کلیک کنید تا برای آن اسپرایت خاص کد کنید. صدها جن سرگرم کننده برای انتخاب وجود دارد. خواه یک بازیکن فوتبال، یک پروانه یا یک بالرین باشد، دانش آموزان ما در دوره Scratch Ninja هرگز با انتخاب های خلاقانه و خطوط داستانی خود شگفت زده نمی شوند.

برای کدنویسی، می‌توانید بلوک‌های کد را از سمت چپ بکشید و به هم متصل کنید. هر اسپرایت و همچنین پس‌زمینه، کد مخصوص به خود را خواهند داشت.

این بلوک ها می توانند جن ها را به حرکت درآورند، صدا ایجاد کنند و رنگ را تغییر دهند. و هنگامی که به یکدیگر متصل می شوند مجموعه ای از اقدامات را برای ساخت بازی ها، انیمیشن ها و سایر پروژه های خود تشکیل می دهند.

مراقب اجرای کد خود باشید

پس از اینکه پروژه خود را کدگذاری کردید در آخرین مرحله آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ ، می توانید روی پرچم سبز کلیک کنید تا کد خود را در مرحله اجرا کنید.

اگر می خواهید پروژه خود را ذخیره یا به اشتراک بگذارید، مطمئن شوید که در زیر حساب شما ذخیره شده است. اگر قبلاً یک حساب کاربری دارید، روی “ورود به سیستم” کلیک کنید. اگر نیاز به ایجاد حساب دارید، روی “پیوستن به اسکرچ” کلیک کنید و دستورالعمل ها را دنبال کنید (مطمئن شوید که یک والدین همراه خود دارید!).

پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت اسکرچ با اسکرچ جونیور را مطالعه کنید

یک پروژه جدید شروع کنید

برای کدنویسی در اسکرچ، ابتدا صفحه اسکرچ را در MIT باز کنید. در مرحله بعد آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ ، روی دکمه “ایجاد” کلیک کنید تا یک پروژه جدید بسازید. شما باید صفحه ای داشته باشید که شبیه این باشد:

آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ ساخت پروژه

بلوک رویدادها در Scratch

این بلوک‌های زرد رنگ شکل خاصی دارند و برجستگی در بالای آن قرار دارد. این بلوک ها “بلاک های شروع” هستند، به این معنی که باید در بالای هر تکه کدی که ایجاد می کنیم قرار گیرند. آنها به ما می گویند که کد چه زمانی اجرا می شود.

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله برنامه نویسی کودکان اسکراچ بپردازید.

بلوک های حرکتی را خراش دهید

این بلوک‌های آبی رنگی به جن شما اجازه حرکت، چرخش و سر خوردن را می‌دهند. سعی کنید یک بلوک حرکتی را با یک بلوک رویداد ترکیب کنید تا ببینید چه اتفاقی می‌افتد!

آموزش نرم افزار اسکرچ

مراقب اجرای کد خود باشید

مرحله آخر آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ پس از اینکه پروژه خود را کدگذاری کردید، می توانید روی پرچم سبز کلیک کنید تا کد خود را در مرحله اجرا کنید.

اگر می خواهید پروژه خود را ذخیره یا به اشتراک بگذارید، مطمئن شوید که در زیر حساب شما ذخیره شده است. اگر قبلاً یک حساب کاربری دارید، روی “ورود به سیستم” کلیک کنید. اگر نیاز به ایجاد حساب دارید، روی “پیوستن به اسکرچ” کلیک کنید و دستورالعمل ها را دنبال کنید (مطمئن شوید که یک والدین همراه خود دارید!).

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله آموزش آنلاین اسکرچ بپردازید.

اشنایی با بلوک ها

آموزش انواع بلوک های اسکرچ

انواع مختلفی از بلوک ها در Scratch وجود دارد و ما همیشه هیجان زده هستیم که بدانیم کدام بلوک ها مورد علاقه دانش آموزان ما هستند.

توجه کنید که چگونه اکثر بلوک ها با یک بریدگی خاص در بالا و پایین شکل می گیرند. این برای این است که آنها بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند! در اینجا برخی از مهم ترین بلوک ها آورده شده است:

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله دانلود کتاب آموزش اسکرچ بپردازید.

بلوک رویدادها در Scratch
این بلوک‌های زرد رنگ شکل خاصی دارند و برجستگی در بالای آن قرار دارد. این بلوک ها “بلاک های شروع” هستند، به این معنی که باید در بالای هر تکه کدی که ایجاد می کنیم قرار گیرند. آنها به ما می گویند که کد چه زمانی اجرا می شود.

زمانی که روی پرچم سبز کلیک می شود (زمانی که برنامه شروع می شود)، کد را اجرا کنید. بیشتر اوقات، ما از این بلوک استفاده می کنیم

 

با فشار دادن یک کلید، کد را اجرا کنید. از منوی کشویی برای انتخاب کلید مورد نظر خود استفاده کنید!

 

زمانی که اسپرایت کلیک شد، کد را اجرا کنید.

بلوک های حرکتی را خراش دهید
این بلوک‌های آبی رنگ به اسپرایت شما اجازه حرکت، چرخش و سر خوردن را می‌دهند.

این بلوک به شما اجازه می دهد تا اسپرایت خود را جابجا کنید. در جهتی حرکت می کند که اسپرایت شما رو به آن است

این بلوک ها به شما این امکان را می دهند که اسپرایت خود را به راست یا چپ بچرخانید.

این بلوک به اسپرایت شما اجازه می‌دهد به یک موقعیت «پرش» کند. برای مشاهده گزینه های مختلف می توانید روی منوی کشویی کلیک کنید!

این بلوک به اسپرایت شما اجازه می دهد تا به آرامی روی صفحه نمایش شما به موقعیت دلخواه بچرخد.

این بلوک ها به شما امکان می دهند جهتی را که اسپرایت شما رو به آن است را تنظیم کنید

سعی کنید یک بلوک حرکتی را با یک بلوک رویداد ترکیب کنید تا ببینید چه اتفاقی می‌افتد!

بلوک به نظر می رسد
این بلوک های بنفش رنگ ظاهر اسپرایت شما را تغییر می دهد.

این بلوک ها اندازه اسپرایت شما را تغییر می دهند.

این بلوک ها رنگ اسپرایت شما را تغییر می دهند. از منوی کشویی برای دیدن جلوه های سرگرم کننده دیگر استفاده کنید!

این بلوک ها یک حباب گفتار یا فکر برای sprite شما با متن در بلوک کد ایجاد می کنند

حلقه ها – جریان کد اسکرچ خود را کنترل کنید
این بلوک‌ها در بخش «کنترل» به رنگ نارنجی یافت می‌شوند. مانند بلوک های رویداد، آنها نیز شکل خاصی دارند. حلقه ها اجرای مداوم و تکرار را فعال می کنند.

حلقه forever به اجرای کد ادامه می دهد (تا زمانی که برنامه شما در حال اجرا باشد)

توجه داشته باشید که حلقه forever یک بریدگی در پایین ندارد. این به این دلیل است که حلقه برای همیشه اجرا می شود، بنابراین هیچ چیز اضافه شده در زیر آن اجرا نمی شود!

حلقه تکرار به شما این امکان را می دهد که مشخص کنید چند بار می خواهید کد را اجرا کنید.

صداها – بلوک هایی برای فعال کردن جن های “صحبت کننده” و موارد دیگر
این بخش به شما امکان می دهد صدا را به برنامه خود اضافه کنید. هر جن دارای صداهای متفاوتی است، اما شما همچنین می توانید صدای خود را از “برگه صداها” اضافه کنید. به عنوان مثال، سگ خود را وادار کنید تا پارس کند یا صداهایی را ضبط کنید تا “صحبت کند”.

آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ چیست؟

آیا کد نویسی اسکرچ رایگان است؟
بله، کد نویسی اسکرچ رایگان است! می توانید به وب سایت Scratch بروید، روی “ایجاد” در گوشه سمت چپ بالا کلیک کنید و بلافاصله شروع به ساخت پروژه های خود کنید. اگر می خواهید آنها را ذخیره کنید، باید یک آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ حساب کاربری رایگان ایجاد کنید.

آیا Scratch واقعا برنامه نویسی را آموزش می دهد؟

Scratch فقط یک مقدمه خوب برای برنامه نویسی نیست. در نوع خود یک زبان برنامه نویسی واقعی است. ... اسکرچ ویژگی های مهم بسیاری از زبان های برنامه نویسی مانند حلقه ها (بلوک های تکراری) و شرطی ها (بلوک های if-then) را دارد.

آیا کد نویسی اسکرچ رایگان است؟

بله، کد نویسی اسکرچ رایگان است! می توانید به وب سایت Scratch بروید، روی "ایجاد" در گوشه سمت چپ بالا کلیک کنید و بلافاصله شروع به ساخت پروژه های خود کنید. اگر می خواهید آنها را ذخیره کنید، باید یک حساب کاربری رایگان ایجاد کنید.

Scratch متعلق به چه کسی است؟

این سرویس توسط آزمایشگاه رسانه MIT توسعه یافته است، به بیش از 70 زبان ترجمه شده است و در اکثر نقاط جهان استفاده می شود. اسکرچ در مراکز بعد از مدرسه، مدارس و کالج ها و همچنین سایر موسسات دانش عمومی آموزش داده می شود و استفاده می شود.

آموزش صفر تا صد نرم افزار اسکرچ
صفر تا صد نرم افزار اسکرچ 1

کارگردان: 968 رأی

تاریخ ایجاد شد: 2022-01-04 15:38

امتیازدهی ویرایشگر:
5

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *