آموزش الگوریتم و فلوچارت به زبان ساده

الگوریتم و فلوچارت به زبان ساده چیست؟

ما می‌توانیم یک الگوریتم و فلوچارت به زبان ساده را به روش‌های مختلفی بیان کنیم، از جمله زبان طبیعی، نمودارهای جریان، شبه کد و البته زبان‌های برنامه‌نویسی واقعی. زبان طبیعی یک انتخاب محبوب است، زیرا به طور طبیعی به ما می رسد و می تواند مراحل یک الگوریتم را به مخاطبان گسترده ای منتقل کند. پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش الگوریتم و فلوچارت برای کودکان را مطالعه کنید.

وقتی در حال توسعه الگوریتم و فلوچارت به زبان ساده هستیم، اغلب هم با افرادی که برنامه‌نویسی می‌دانند و هم با کسانی که نمی‌دانند کار می‌کنیم – اما همه آنها زبان طبیعی را می‌دانند.با این حال، زبان طبیعی دارای اشکالاتی است. از آنجایی که ساختار تحمیلی ندارد.

 

تمایل به مبهم بودن و بیش از حد مبهم بودن دارد. این امر پیروی از الگوریتم و احساس اطمینان از درستی آن را برای دیگران دشوار می کند. نمودارهای جریان و شبه کدها فرمت های ساختار یافته تری هستند که می توانند الگوریتم را با دقت بیشتری بیان کنند و در بین دانشمندان و برنامه نویسان کامپیوتر محبوب هستند.

الگوریتم و فلوچارت به زبان ساده چیست؟

یک راه رسمی تر برای بیان یک الگوریتم و فلوچارت به زبان ساده با یک فلوچارت است، یک نمودار با کادرهایی که با فلش به هم متصل شده اند. برای شروع ساده، در اینجا یک فلوچارت برای نسخه اصلی الگوریتم آورده شده است:

 

فلوچارت به زبان ساده

 

هر مستطیل نشان دهنده یک مرحله در دنباله است و فلش ها از یک مرحله به مرحله بعد جریان می یابند. این نمودار جریان بعدی برای الگوریتم بهبود یافته است و از الماس برای نشان دادن مرحله انتخاب استفاده می کند:

 

آموزش الگوریتم و فلوچارت ساده

 

بیان یک الگوریتم و فلوچارت به زبان ساده در فلوچارت به ما این امکان را می دهد که الگوریتم را در سطح بالایی تجسم کنیم، بعلاوه ما را مجبور می کند با دقت در مورد توالی و انتخاب فکر کنیم. کدام فلش به کدام گره می رود؟

پیشنهاد می کنیم مقاله کاربرد الگوریتم در برنامه نویسی را مطالعه کنید.

آیا فلش های گم شده وجود دارد؟ اینها انواع سؤالات ارزشمندی هستند که می توانند هنگام ترجمه یک الگوریتم به نمودار جریان مطرح شوند.

شبه کد

در نهایت، اکثر الگوریتم‌ها به کدی تبدیل می‌شوند که در واقع روی کامپیوتر اجرا می‌شوند. قبل از این اتفاق، برنامه نویسان اغلب دوست دارند یک الگوریتم را در شبه کد بیان کنند: کدی که از تمام ساختارهای یک زبان برنامه نویسی استفاده می کند، اما در واقع هیچ جا اجرا نمی شود.

هر برنامه نویسی شبه کد را متفاوت می نویسد، زیرا هیچ استاندارد رسمی وجود ندارد، بنابراین ممکن است به شبه کدی برخورد کنید که بسیار متفاوت به نظر می رسد.
بیان یک الگوریتم و فلوچارت به زبان ساده در شبه کد به برنامه نویس کمک می کند تا بدون نگرانی در مورد نحو و جزئیات، با عبارات آشنا فکر کند. همچنین به دانشمندان رایانه راهی مستقل از زبان برای بیان یک الگوریتم می دهد، به طوری که برنامه نویسان از هر زبانی می توانند همراه شوند، شبه کد را بخوانند و آن را به زبان انتخابی خود ترجمه کنند.

زبانهای برنامه نویسی

هنگامی که الگوریتم و فلوچارت به زبان ساده خود را، چه در زبان طبیعی، چه در نمودارهای جریان، چه شبه کد، یا ترکیبی، برنامه ریزی کردیم، نوبت به تبدیل آن به کد در حال اجرا می رسد.
ما الگوریتم را به جاوا اسکریپت ترجمه می کنیم، زیرا این زبان انتخابی ما در ایرانیان سایبر است. ما می توانیم از یک حلقه for برای تکرار، یک if/else برای انتخاب و سپس ترکیبی از عملیات رشته و آرایه برای مراحل استفاده کنیم.

پیشنهاد می کنیم مقاله کتاب الگوریتم و فلوچارت را مطالعه کنید.

یک الگوریتم و فلوچارت به زبان ساده را می توان به هر زبان برنامه نویسی با هدف عمومی ترجمه کرد. برای اثبات، فقط RosettaCode.org را بررسی کنید، و یکی که صدها الگوریتم ترجمه شده به بیش از 700 زبان را فهرست می کند.
نرم افزار بسته به اینکه چه کاری انجام می دهد و چه کسی آن را می سازد، به زبان های برنامه نویسی مختلفی نوشته شده است. آکادمی خان در حال حاضر از چهار زبان مختلف برای بخش‌های مختلف پایگاه‌های کد استفاده می‌کند. خوشبختانه همه جا می توانیم از الگوریتم های یکسانی استفاده کنیم!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.