ثبت نام
زبان برنامه نویسی بلوکی

زبان برنامه نویسی بلوکی برای کودکان و نوجوانان

سرفصل‌های مقاله

برای بچه های خردسال در گروه سنی 8 تا 11 سال زبان برنامه نویسی بلوکی مناسب است، یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر متن ممکن است نقطه شروع خوبی نباشد. زبان برنامه نویسی بلوکی در عوض راهی برای یادگیری کدنویسی اولیه و حل مسئله بدون نیاز به نگرانی در مورد نحو، مدیریت خطا و سایر مفاهیم برنامه نویسی پیچیده تر ارائه می دهند.

این زبان برنامه نویسی بلوکی بصری، رابط‌های کشیدن و رها کردن را ارائه می‌کنند که در آن دانش‌آموز شما می‌تواند برنامه خود را با استفاده از بلوک‌های ساختمانی به جای متن، شبیه به لگوها، جمع‌آوری کند. اغلب، این زبان برنامه نویسی بلوکی حتی در مرورگر وب شما کار می کند!

Scratch، Snap و Blockly همگی نمونه هایی از ززبان برنامه نویسی بلوکی هستند. در حالی که Blockly برای بزرگسالان و به عنوان یک ابزار پروژه کدنویسی در دنیای واقعی عالی است، ما Scratch و Snap را برای یادگیری زبان برنامه نویسی بلوکی بصری تر و جذاب تر به بچه ها توصیه می کنیم.

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله دوره های صفر تا صد ایرانیان سایبر  بپردازید.

زبان برنامه نویسی بلوکی چیست؟

زبان برنامه نویسی بلوکی چیست؟

برنامه نویسی رایانه راهی برای دادن دستورالعمل به رایانه ها در مورد کارهای بعدی است. این دستورالعمل ها به عنوان کد شناخته می شوند و برنامه نویسان کامپیوتر برای حل مشکلات یا انجام یک کار کد می نویسند.

هدف نهایی برنامه نویسی ایجاد چیزی است: این می تواند هر چیزی را از یک صفحه وب یا یک نرم افزار یا یک برنامه داشته باشد. به همین دلیل است که برنامه نویسی کامپیوتری اغلب به عنوان ترکیبی بین هنر و علم توصیف می شود. فنی و تحلیلی و در عین حال خلاقانه است.

علاوه بر این، در مقایسه با زبان طبیعی، برنامه نویسی یک زبان ساختاریافته، اما کاهش یافته بر اساس قواعد منطق رسمی و ریاضیات است. از آنجایی که از دستور زبان و نمادها استفاده می کند به زبان طبیعی شباهت دارد. اما غالباً فاقد زمینه و ظرافت یک زبان بسیار خوب است.

پیشنهاد میکنم به مشاهده صفحه دانلود اسکرچ جهت نصب و راه اندازی اسکرچ بپردازید.

زبان برنامه نویسی بلوکی از یک استعاره قطعه پازل به عنوان ابزاری برای ارائه نشانه های بصری به کاربر در مورد نحوه و مکان ترکیب و استفاده از دستورات استفاده می کند.
محیط های زبان برنامه نویسی بلوکی برای کودکان زیر پنج سال طراحی شده است، اما بیشتر محیط ها برای کودکان هشت تا 16 ساله طراحی شده اند. نوشتن یک برنامه در یک محیط زبان برنامه نویسی بلوکی به شکل کشیدن و رها کردن دستورالعمل های برنامه نویسی با هم است. اگر دو دستورالعمل را نتوان برای تولید یک دستور معتبر به هم متصل کرد، آنگاه محیط از به هم خوردن آنها جلوگیری می کند.

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان بپردازید.

زبان برنامه نویسی بلوکی

1.اسکرچ

Scratch یک زبان برنامه نویسی بلوکی عالی برای کودکان 8 تا 11 ساله برای شروع کدنویسی است. Scratch هنوز یکی از محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی بلوکی است و جامعه آنلاین آن همچنان در حال رشد است.

هر مشکلی را که با آن مواجه می‌شوید به راحتی با آموزش‌های Scratch آنلاین یا یک جستجوی ساده در گوگل پاسخگو می‌شود.

محبوبیت برنامه نویسی اسکرچ تا حد زیادی به این دلیل است که چگونه به بچه ها اجازه می دهد تا بازی های ویدیویی تعاملی، انیمیشن ها و داستان های خلاقانه با طیف گسترده ای از تصاویر پس زمینه و شخصیت ها ایجاد کنند.

بچه‌ها می‌توانند مستقیماً به ایجاد پروژه‌های برنامه‌نویسی سرگرم‌کننده و جذاب بپردازند، در حالی که مهارت‌های زندگی مانند خلاقیت، داستان‌گویی و تفکر منطقی را نیز ایجاد می‌کنند! تجربه بازی اسکرچ بر پایه خلاقیت و ایده‌های نوآورانه ساخته شده است

به همین دلیل است که دو دوره برنامه نویسی Scratch ما برای کودکان بر ساخت بازی در Scratch تمرکز می کنند تا به بچه ها کمک کند همزمان با یادگیری کدنویسی اولیه سرگرم شوند.

یکی دیگر از مزایای Scratch این است که به راحتی در دسترس است. می توانید از آن در مرورگر وب خود استفاده کنید یا می توانید آن را در چندین دستگاه بارگیری کنید.

تنها محدودیت ها این است که به عنوان یک برنامه برای iPad یا Apple iOS یا Android گوشی های هوشمند در دسترس نیست.

2. اسنپ

یک گونه از Scratch و زبان برنامه نویسی بلوکی است که توسط UC Berkeley توسعه یافته است. این برنامه به گونه‌ای ساخته شده است که مفاهیم برنامه‌نویسی پیشرفته‌تری را در بر بگیرد، و بنابراین اگر Scratch خیلی ساده باشد، به عنوان یک مرحله میانی عالی عمل می‌کند، اما دانش‌آموز شما هنوز آماده پیشرفت فراتر اززبان برنامه نویسی بلوکی نیست.

علاوه بر این، برنامه‌های اسنپ را می‌توان به جاوا اسکریپت، پایتون و سایر زبان‌های کدنویسی مبتنی بر متن تبدیل کرد که انتقال به این زبان‌ها را ساده‌تر می‌کند.

از آنجایی که اسنپ جدیدتر و کمتر از اسکرچ استفاده می شود، از نظر در دسترس بودن منابع آنلاین، یک نقطه ضعف قابل توجه وجود دارد. هنوز هم می‌توانید با اسنپ کمک بیابید، اما ممکن است تلاش بیشتری نسبت به Scratch داشته باشید.

3.بلوکی
این برنامه که برای روبات های Ozobot ساخته شده است، هم یک وب سایت و هم اپلیکیشن موبایل است. دانش‌آموزان می‌توانند از پنج سطح بلوک استفاده کنند که از پیش‌خوان‌ها شروع می‌شود.

برای کلاس‌های کوچک‌تر بسیار کاربرپسند است و دانش‌آموزان می‌توانند برنامه‌ای را که ساخته‌اند مستقیماً روی ربات روی صفحه فلش کنند تا آن را اجرا کنند (یا ابتدا برنامه را روی یک ربات مجازی آزمایش کنند).

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله برنامه نویسی کودکان اسکراچ  بپردازید.

مزایای آموزش زبان برنامه نویسی بلوکی

قانون بهترین كلاس كدنويسي استان تهران

در دسترس و سریع

برنامه نویسی مبتنی بر بلوک به عنوان بهترین راه حل برای مشکل فوق ظاهر شد. ایده این است که کدی ایجاد کنیم که هم بصری و هم شبیه به کدنویسی مبتنی بر متن سنتی باشد. تنها کاری که توسعه دهنده باید انجام دهد این است که “بلوک های ساختمانی” بصری را به روشی منطقی به هم متصل کند.

برنامه نویسی بدون نحو

زبان برنامه نویسی بلوکی بار استفاده از نحو پیچیده را کاهش می دهد و به کاربران اجازه می دهد تا روی برنامه نویسی به شیوه ای سریع و واضح تمرکز کنند. کد نوشته شده در بلوک های بصری قدرت بیان قوی دارد و می تواند با کدهای مبتنی بر متن نوشته شده در زبان های برنامه نویسی رایج ترکیب شود.

یادگیری را تقویت می کند

با زبان برنامه نویسی بلوکی دانش‌آموزان می‌توانند کار خود را به اشتراک بگذارند و درباره آن صحبت کنند، بازخوردی که از دانش‌آموزان دیگر دریافت می‌کنند، یادگیری آنها را تقویت می‌کند. بنابراین، آنها به دنبال بهبود و افزودن ویژگی های جدید به کد خود با پیشرفت هستند.

این امر جامعه‌ای از یادگیرندگان را ایجاد می‌کند که واقعاً «ساخت‌گرا» هستند – به‌جای «آموزش‌گر» – که توسط معلم آموزش داده می‌شود، به همان شیوه برای همه.

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله آموزش آنلاین اسکرچ بپردازید.

زبان برنامه نویسی مبتنی بر متن

کاربرد جاوا و جاوا اسکریپت

کودکانی که در محدوده سنی 11+ هستند، احتمالاً آماده هستند تا با زبان کدنویسی مبتنی بر متن شروع کنند. در مقایسه با زبان برنامه نویسی بلوکی ، زبان‌های مبتنی بر متن نیاز دارند که بچه‌ها با صفحه‌کلید راحت‌تر باشند و درک بهتری از تفکر منطقی و مفاهیم حسابی سطح بالا داشته باشند.

برای بچه هایی که برای آنها آماده هستند، زبان های مبتنی بر متن توانایی مقابله با طیف وسیع تری از پروژه ها و به دست آوردن درک عمیق تری از مفاهیم علوم کامپیوتر را ارائه می دهند. زبان‌های کدنویسی مبتنی بر متن نیز گام بعدی طبیعی برای دانش‌آموزانی است که در زبان برنامه نویسی بلوکی مهارت دارند.

Python، Java، CSS/HTML، JavaScript و Ruby همگی نمونه هایی از زبان های کدنویسی مبتنی بر متن هستند.

پایتون

برای اولین آشنایی دانش‌آموز شما با زبان‌های کدنویسی مبتنی بر متن، نمی‌توانید با پایتون اشتباه کنید. این زبان به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی برای مبتدیان و برنامه نویسان حرفه ای تبدیل شده است. این باعث می شود نه تنها یک زبان یادگیری خوب، بلکه یک مقدمه عالی برای کدنویسی در دنیای واقعی باشد.

پروژه زبان برنامه نویسی پایتون برای بچه های علاقه مند به گرافیک بصری پروژه پایتون با لاک پشت مبتنی بر متن برای طراحی انیمیشن گرافیکی بستنی. زمانی که پایتون به تازگی شروع به کار کرده است، نیازی به درک انواع داده، مدیریت حافظه، و سایر موضوعات پیچیده‌تر علوم کامپیوتر ندارد.

آن را جایگزینی عالی برای جاوا، C++ یا دیگر زبان‌های کدنویسی پیشرفته‌تر می‌کند. علاوه بر این، در مقایسه با بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر، نحو کد پایتون بیشتر شبیه به انگلیسی است.

کتابخانه Turtle، پایتون را به زبانی قدرتمندتر برای کسانی که از کدنویسی مبتنی بر بلوک فارغ التحصیل می شوند، تبدیل می کند. ما به کدنویسان مبتدی سنین 11+ Python با Turtle – یک کتابخانه گرافیکی – آموزش می دهیم، زیرا یک مؤلفه بصری قوی ارائه می دهد که دانش آموزان را درگیر می کند، آنها را با خلاقیت هنری توانمند می کند، و انتقال به کدنویسی مبتنی بر متن را آسان و سرگرم کننده می کند.

 HTML/CSS

زبان های کد نویسی html و css برای کمک به بچه ها در ساخت وب سایت استفاده می شود کد نویسی HTML و CSS به دانش آموزان اجازه می دهد تا وب سایت ها و برنامه های کاربردی وب را ایجاد کنند.
برای کودکانی که علاقه زیادی به طراحی دارند، HTML و CSS ممکن است فرصتی هیجان‌انگیز برای دریافت نگاه اولیه به توسعه وب و برنامه‌های کاربردی وب فراهم کند.

HTML کدی است که اکثر صفحات وب با آن نوشته می شوند و نحوه ساختار اطلاعات یک صفحه وب را مشخص می کند. سپس کد CSS نحوه ظاهر صفحه وب را مشخص می کند: از جمله رنگ ها، فونت ها و سایر جنبه های طراحی صفحه!

این زبان‌ها با هم، تمام مهارت‌های اولیه‌ای را که برای ایجاد یک صفحه وب اولیه نیاز دارید، به شما می‌دهند – آنها را برای دانش‌آموزانی که از هنر و خلاقیت لذت می‌برند، عالی می‌سازد.

 جاوا اسکریپت

یکی دیگر از سنگ بنای توسعه وب، جاوا اسکریپت است که معمولاً در کنار HTML و CSS استفاده می شود – نحوه رفتار وب سایت و نحوه تعامل کاربران با آن را مشخص می کند. اگرچه به آسانی پایتون نیست، سینتکس جاوا اسکریپت هنوز از اکثر زبان های برنامه نویسی پیشرفته ساده تر است.

مانند HTML و CSS، این ممکن است گزینه خوبی برای بچه هایی باشد که علاقه زیادی به برنامه های کاربردی وب نشان می دهند.

مقایسه زبان برنامه نویسی بلوکی و متنی

مقایسه زبان برنامه نویسی بلوکی و متنی

هر دو زبان مبتنی بر متن و زبان برنامه نویسی بلوکی دارای مزایا و معایبی هستند. زبان برنامه نویسی بلوکی معمولاً دارای مجموعه‌ای از دستورات برای انتخاب هستند که حفظ کردن دستورات را غیر ضروری می‌سازد و بنابراین شروع کدنویسی را برای مبتدیان آسان می‌کند.

با این حال، ممکن است کدنویسی در یک زبان مبتنی بر بلوک کندتر از زبانی باشد که کاربر بتواند به سرعت دستورات را با استفاده از صفحه کلید خود وارد کند. خطاهای نحوی در زبان‌های مبتنی بر متن رایج هستند، اما در زبان‌های مبتنی بر بلوک وجود ندارند، که می‌تواند باعث ناامیدی کسانی شود که از بلوک به متن منتقل می‌شوند.

لازم به ذکر است که برخی از زبان‌های مبتنی بر متن هنوز برای مبتدیان طراحی شده‌اند، به عنوان مثال، Logo، و برخی از زبان‌های مبتنی بر بلوک ممکن است نام‌های غیر مفیدی برای بلوک‌ها داشته باشند که ممکن است شروع استفاده را برای مبتدیان دشوار کند.

سخن آخر

با طیف گسترده ای از زبان های کدنویسی مبتنی بر بلوک و متن برای انتخاب، تصمیم گیری در مورد زبان برنامه نویسی برای دانش آموز شما می تواند دلهره آور باشد. ما امیدواریم که این اطلاعات درک بهتری از چشم انداز، از جمله برخی از بهترین زبان های برنامه نویسی کودکان – از جمله گزینه های مبتنی بر بلوک و متن را برای شما فراهم کرده باشد.

مثل همیشه، ایرانیان سایبر اینجاست تا به شما کمک کند، صرف نظر از اینکه دانش آموز شما در چه مرحله ای است. برنامه درسی برنامه نویسی ما برای بچه ها را بررسی کنید یا با تیم مشاوران ایرانیان سایبر تماس بگیرید تا بدانید کدام زبان ها و دوره های برنامه نویسی برای دانش آموز شما برای شروع کدنویسی بهتر است!

زبان برنامه نویسی بلوکی چیست؟

چرا کدگذاری بلاک بد است؟

عادت‌های بالقوه بد: آنچه در کدنویسی مبتنی بر بلوک کار می‌کند می‌تواند برای اولین بار برنامه‌نویس‌ها را با مشکل مواجه کند، زیرا هرگز مجبور نبودند به اشتباهات نحوی فکر کنند. … با این حال، هنگامی که خطاهای نحوی در کدنویسی متن معرفی می شوند، همین عادت در واقع می تواند ناامیدی دانش آموزان را افزایش دهد.

زبان برنامه نویسی بلاک چیست؟

برخلاف برنامه نویسی مبتنی بر متن، برنامه نویسی مبتنی بر بلوک به زبان برنامه نویسی و IDE اشاره دارد که اقدامات اجرایی را به بخش های مدولار به نام بلوک ها جدا می کند. این بلوک‌ها معمولاً با نمادهایی نشان داده می‌شوند که می‌توان روی آن‌ها کلیک کرد و برای مرتب‌سازی مجدد آن‌ها را کشید.

آیا C++ یک زبان برنامه نویسی بلوکی است؟

C++ و Java زبان‌های ساختار یافته بلوکی هستند، به این معنی که برنامه‌های نوشته شده در این زبان‌ها از بلوک‌هایی تشکیل شده‌اند که بدنه‌های تابع، دستورات بلوک یا ترکیبی، کلاس‌ها، فضاهای نام و غیره را تشکیل می‌دهند.

آیا بلاک کدگذاری واقعی است؟

کد مبتنی بر متن کدنویسی مبتنی بر بلوک در مدارس بسیار محبوب است زیرا مقدمه ای برای کدنویسی به روشی کمتر ترسناک ارائه می دهد. به جای برنامه‌نویسی سنتی مبتنی بر متن، کدگذاری مبتنی بر بلوک شامل کشیدن «بلوک‌های» دستورالعمل‌ها است.

زبان برنامه نویسی بلوکی برای کودکان و نوجوانان
برنامه نویسی بلوکی 1

کارگردان: 2334 رأی

تاریخ ایجاد شد: 2021-12-07 18:39

امتیازدهی ویرایشگر:
4.8

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 14 =