ثبت نام
کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان

کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان

سرفصل‌های مقاله

کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان

ایرانیان سایبر در این مقاله به بررسی کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان پرداخته است. کتاب های زیادی برای اموزش برنامه نویسی وجود دارد اما با خواندن این مقاله می توانید ویژگی های بهترین کتاب برنامه نویسی برای اموزش به کودکان را یادبگیرید .

یادگیری برنامه نویسی کامپیوتر در آموزشگاه ها ، مدارس و دانشگاه اتفاق می افتد. در اینجا 3 کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان معرفی شده تا با برنامه نویسی بیشتر آشنا بشوید. قبل از مطالعه مقاله، این فیلم کوتاه را ببینید تا با آموزش های برنامه نویسی صفر تا صد ایرانیان سایبر بیشتر آشنا بشوید.

ایرانیان سایبر مقاله ای با موضوع کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان منتشر کرده. باید یاد بگیرید چگونه کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان دانلود کنید. با خواندن این مقاله می توانید کتابی خوب بخرید و این مقاله کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان رایگان است.

برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی (کد نویسی) اساساً یک فرآیند خلاقانه است که توسط برنامه نویسان کامپیوتر اجرا می شود و در آن آنها به کامپیوتر یا ماشین دستور انجام یک کار خاص را می گویند. این شامل نوشتن اسکریپت های اجرایی با استفاده از زبان های برنامه نویسی رایانه مانند جاوا یا پایتون است.

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد؟  بپردازید.

آیا آموزش  برنامه نویسی به کودکان خوب است؟

ایا اموزش برنامه نویسی برای کودکان خوب است

ذهن های جوان سازگار و شکل پذیر هستند. آنها به سرعت قادر به جذب و حفظ دانش هستند. کودکانی که در سنین پایین در معرض برنامه نویسی قرار می گیرند ،و کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان را می خوانند از یادگیری نحوه ارزیابی انتقادی موقعیت ها ، کشف دیدگاه های مختلف ، ساختن راه حل های خلاقانه و اجرای فرایند یادگیری آزمون و خطا سود می برند. هرچه زودتر کودکان نحوه برنامه نویسی را بیاموزند ، تسلط بر این مهارت برای آنها راحت تر خواهد بود .

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان بپردازید.

بهترین زبان برنامه نویسی برای آموزش به کودکان چیست؟

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان

“بهترین” یک اصطلاح کاملاً ذهنی است. اما برخی از زبان های برنامه نویسی بدون شک بیشتر از بقیه برای کودکان مناسب هستند. برای مثال؛ زبان های برنامه نویسی مبتنی بر بلوک مانند (Scratch) “که در ادامه یک کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان با این موضوع معرفی خواهیم کرد”  یا  (Blockly) اکثر کارشناسان معتقدند که کدگذاری بصری بلوک یکی از بهترین راه ها برای شروع آموزش برنامه نویسی به کودکان است. این کار باعث کاهش ناامیدی در تایپ و نیاز به حفظ فنی می شود و به بچه ها اجازه می دهد تا صرفاً بر اصول اولیه تمرکز کنند.

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان بپردازید.

برنامه نویسی باعث تقویت تفکر منطقی و انتقادی کودکان می شود .

تقویت تفکر منطقی و انتقادی کودکان

وقتی کودکان برنامه نویسی را یاد می گیرند ، به آنها آموزش داده می شود که چگونه مشکلات پیچیده را به قطعات کوچکتر و قابل کنترل تر تقسیم کنند تا بتوانند اسکریپت های کاربردی بنویسند. این فرایند تجزیه نامیده می شود و این یک مهارت ارزشمند است که کودکان هر بار که با عوارض زندگی واقعی روبرو می شوند بسیار مفید خواهند بود.

چگونه می توان بهترین دوره های آنلاین آموزش برنامه نویسی به کودکان را پیدا کرد؟

بهترین دوره های انلاین برنامه نویسی

گزینه های زیادی برای انتخاب دوره ها و کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان وجود دارد. در اینجا سه مورد از مواردی که هنگام انتخاب بهترین دوره برنامه نویسی آنلاین برای کودکان باید رعایت کنید ، آورده شده است.

 1. ارزش 

هنگام انتخاب بین یک برنامه رایگان یا پولی ، از خود بپرسید که مایل به سرمایه گذاری در آموزش برنامه نویسی به کودکان خود هستید. توصیه می کنیم در مورد آن با فرزند خود نیز صحبت کنید. اگر آنها علاقه مند به امتحان کردن آن هستند ، یک گزینه رایگان یا نسبتاً کم هزینه مانند کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان یک شروع مطمئن است. اگر فرزندتان عشق و هیجان واقعی را نسبت به برنامه نویسی نشان دهد ، در نهایت می توانید سرمایه گذاری بیشتری کنید.

 1. پشتیبانی

اگر هیچ پشتیبانی زنده یا حرفه ای در دسترس نیست ، چرا حتی برای یک برنامه آموزشی و یا کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان  هزینه می کنید ؟  پلتفرم هایی را انتخاب کنید که به شما امکان می دهد با مربیان – از طریق ایمیل ، برنامه های پیام رسانی یا چت زنده تماس بگیرید.

 1. دسترسی

بهترین دوره هاو کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان آنهایی هستند که امکان تمرین عملی خارج از ساعت کلاس را دارند . توصیه می کنیم برنامه هایی را انتخاب کنید که دارایی های قابل بارگیری زیادی داشته باشند و فرزند شما بتواند هر زمان که بخواهد از آنها استفاده کند.

پیشنهاد میکنم به مشاهده دوره مبانی برنامه نویسی بپردازید.

نکاتی در مورد آموزش برنامه نویسی به کودکان

نکات اموزش برنامه نویسی به کودکان

برای اینکه به کودکان آموزش دهید تا برنامه نویسی را یاد بگیرند ، باید صبور و با تدبیر باشید. همچنین به تلاش هایی مانند انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب سن و منابع مبتنی بر علاقه مانند کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان برای تشویق آنها نیاز دارید. در اینجا به چند نکته مفید برای آموزش برنامه نویسی به کودکان اشاره شده است :

 1. از زبان برنامه نویسی مناسب برای کودکان استفاده کنید 

هنگام آموزش برنامه نویسی به کودکان ، مهم است که عاقلانه نوع زبان برنامه نویسی مناسب برای یک گروه سنی خاص را انتخاب کنید. اگرچه بسیاری از زبانهای برنامه نویسی مبتنی بر بلوک و مبتنی بر متن برای کودکان در دسترس هستند ، اما احتیاط این است که چارچوب خاصی را که مناسب گروه سنی کودکان است را بشناسید تا برنامه نویسی را به آنها معرفی کنید. برخی از زبان های برنامه نویسی به بچه های 8 تا 16 ساله کمک می کنند تا اصول برنامه نویسی را با دستورات ساده درک کنند.

 1. برنامه نویسی را برای کودکان سرگرم کننده کنید

برای کودکان ، برنامه نویسی همیشه در مورد رسیدن به نتیجه است. برنامه نویسی برای کودکان باید بیشتر برای سرگرمی به نظر برسد تا آنها را درگیر خود کند . برای تطبیق با علایق فرزند خود ، بر روی برخی منابع جذاب تمرکز کنید. برای شروع برنامه نویسی ، همیشه از زبان برنامه نویسی مبتنی بر بصری استفاده کنید تا به کودکان کمک کنید تا برنامه نویسی خود را به عنوان یک سرگرمی آغاز کنند . این به آنها کمک می کند تا الگوریتم هایی را که استفاده می کنند تجسم کنند.

 1. بازی های برنامه نویسی انجام دهید 

بازی ها راهی عالی برای شروع برنامه نویسی کودکان شما هستند. این بازی ها بر معرفی مفاهیم مختلف کدگذاری به شیوه ای سرگرم کننده و جذاب تمرکز می کنند. بازی های آموزش برنامه نویسی به کودکان ترس را از بین می برد تا کودک بدون ترس از شکست برنامه نویسی را یاد بگیرد. این بازی ها برای کمک به ایجاد روند فکر برای ارائه راه حل برای مشکلات از طریق یک زبان برنامه نویسی طراحی شده اند .

 1. آنها را به تمرینات عملی تشویق کنید .

بسیاری از تمرینات عملی را با کد منبع در اختیار آنها قرار دهید . از بر عهده گرفتن مسئولیت برای حل مشکلات کوچک برای آنها خودداری کنید  هنگامی که شما کنترل ماوس یا صفحه کلید را در دست می گیرید در حالی که کودک گیر می کند ، علاقه خود را از دست می دهد. وقتی بچه ها به دنبال راه حل های خلاقانه می گردند ، اطلاعات را بهتر پردازش می کنند. بهترین راه برای آموزش برنامه نویسی به کودکان استفاده از فرآیند آزمون و خطا است که با کمک یک کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان می توانید این کار را به راحتی انجام دهید .

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله آموزش پایتون برای کودکان بپردازید.

یک پروژه ساده شروع کننده را انتخاب کنید

اولین نقاشی یک کودک مونالیزا نخواهد بود و اولین پروژه برنامه نویسی آنها یک بازی ویدیویی پیشرفته نخواهد بود. و اشکالی ندارد هنگام آموزش برنامه نویسی ، از پروژه های ساده به عنوان نقطه شروع استفاده کنید و با پیشرفت مهارت های برنامه نویسی به تدریج کارهای پیچیده تری را انجام دهید.

یک کودک ممکن است بخواهد افزونه بزرگ بعدی ماینکرافت را بسازد ، و این یک هدف عالی است ! بگذارید این به آنها انگیزه بدهد ، اما نگذارید ناتوانی در انجام این کار در روز اول آنها را ناراحت کند . آنها را با یادگیری طراحی اولیه و حل مشکلات شروع کنید و به آنها کمک کنید تا بفهمند که چگونه این امر به هدف نهایی آنها منجر می شود. پروژه های ساده اجازه می دهد تا  در روز یک ساعت برنامه نویسی برای کودکان کافی باشد تا به طور مداوم مهارت های خود را افزایش دهند.

آیا آموزش برنامه نویسی به کودکان نیاز به ریاضی دارد؟

آموزش برنامه نویسی به کودکان به آن اندازه که فکر می کنید به ریاضی نیاز ندارد. درک مفاهیم ریاضی که به کدگذاری مبانی آن می پردازند بسیار مهمتر است. اغلب ، ممکن است حتی کدی بنویسند که از ریاضی استفاده نمی کند. به طور معمول ، از یک کتابخانه یا تابع داخلی استفاده کنید که معادله یا الگوریتمی را برای شما پیاده سازی می کند .

 • آموزش برنامه نویسی به کودکان کمک می کند تا یاد بگیرند چگونه با ریاضیات سرگرم شوند 

برنامه نویسی زبان ریاضیات است. تصور می کنید در هر مدرسه ای برنامه نویسی به کودکان تدریس می شود؟ یادگیری برنامه نویسی برای کودکان شامل مهارت های زیادی از جمله سازماندهی و تجزیه و تحلیل داده ها است. کودکان می توانند مهارت های ریاضی خود را در حین برنامه نویسی ، بدون اینکه خودشان متوجه شوند ، تقویت کنند. استفاده از مهارت های منطقی و محاسبه آنها در حالی که چیزی برای خود ایجاد می کند می تواند ریاضی را جذاب تر و سرگرم کننده تر کند همچنین خواندن یک کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان نیز می تواند مفید باشد.

 • آموزش برنامه نویسی به کودکان تضمین آینده هاست 

برنامه نویسی برای کودکان یک مهارت فوق العاده مفید است. تعداد فزاینده ای از مشاغل هستند که به برنامه نویسی متکی هستند ، نه فقط در بخش فناوری . کودکانی که نحوه برنامه نویسی را بیاموزند ، در آینده با داشتن فرصتهای شغلی بیشتر ، بدون توجه به اینکه در چه حوزه ای از فناوری ، امور مالی ، خرده فروشی ، بهداشت و غیره تصمیم بگیرند وارد این صنعت شوند ، از مزایای بیشتری برخوردار خواهند شد. این دلیل مهمی است که باعث می شود برنامه نویسی، برای کودکان در مدارس آموزش داده شود.

پیشنهاد میکنم حتما مقاله ارتباط ریاضی با برنامه نویسی بخوانید.

معرفی سه کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان 

کتاب آموزش اسکرچ

Coding Projects in Scratch

نام فارسی اثر : پروژه های برنامه نویسی در Scratch

مقدمه ای کامل برای کد نویسی برای ذهن جوانان! این راهنمای بصری گام به گام به روز شده به کودکان می آموزد که پروژه های خود را با استفاده از Scratch 3.0 ایجاد کنند . این کتاب آموزشی برای کودکان و مبتدیان است و درک خوبی از برنامه نویسی به خوانندگان می دهد. و به آنها یاد می دهد که پروژه های خود را از ابتدا بسازند و آنها را برای زبان های برنامه نویسی پیچیده تری مانند پایتون آماده کنند.

Python for kids

نام فارسی اثر : پایتون برای کودکان

پایتون یک زبان برنامه نویسی قدرتمند و گویا است که یادگیری آن آسان و استفاده از آن سرگرم کننده است! اما کتابهای مربوط به یادگیری برنامه نویسی در پایتون می تواند به نوعی کسل کننده ، خاکستری و خسته کننده باشد و این برای هیچ کس سرگرم کننده نیست..

DK Workbooks: Computer Coding

نام فارسی اثر : کتاب های کار DK : برنامه نویسی کامپیوتر

با استفاده از DK Workbooks: Coding Computer بچه ها را از مرور تا ساختن به خانه ببرید. این کتاب کار بسیار بصری که برای کودکان 6 تا 9 سال ایجاد شده است ، مهارت های برنامه نویسی اولیه را با استفاده از پایتون ، یک برنامه برنامه نویسی رایانه ای رایگان و زبانی که برای بارگیری در دسترس است ، ایجاد می کند.

DK Workbooks: Computer Coding که برای برنامه نویسان مبتدی ایده آل است ، نحوه کار برنامه نویسی رایانه ای را توضیح می دهد و به بچه ها می آموزد که چگونه برنامه نویسی ساده را با دستورالعمل های واضح ، گام به گام و هنر پیکسل سرگرم کننده انجام دهند.

ایرانیان سایبر مقاله ای با موضوع کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان منتشر کرده. باید یاد بگیرید چگونه کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان دانلود کنید. با خواندن این مقاله می توانید کتابی خوب بخرید و مقاله کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان رایگان است.

کدام کتاب برای یادگیری کد نویسی مناسب است؟

5 بهترین کتاب برنامه نویسی برای مبتدیان برنامه نویس خودآموز: راهنمای قطعی برنامه نویسی حرفه ای. شبکه عصبی خود را بسازید مدیریت انسانها: داستانهای طنزآمیز و طنزآمیز مدیر مهندسی نرم افزار. برنامه نویس عملگرا: از مسافر تا استاد آموزش الگوهای طراحی جاوا اسکریپت

آیا یادگیری برنامه نویسی سخت است؟

نه ، یادگیری کد نویسی سخت نیست. در حالی که یادگیری ممکن است آنها را ملزم کند که در زمینه هایی که آشنایی قبلی با آنها وجود ندارد ، کار کنند ، کسانی که وقت ، پشتکار و فداکاری دارند می توانند همانطور که می توانند کار دیگری را یاد بگیرند ، تجربه برنامه نویسی را نیز به دست آورند.

نمونه کدگذاری چیست؟

برنامه نویسی چیزی است که امکان ایجاد نرم افزار کامپیوتر ، برنامه ها و وب سایت ها را برای ما ممکن می سازد. بسیاری از آموزش های برنامه نویسی از این دستور به عنوان اولین مثال خود استفاده می کنند ، زیرا این یکی از ساده ترین نمونه های کدی است که می توانید داشته باشید - متن "سلام ، جهان" را چاپ می کند (نمایش می دهد).

4 دیدگاه دربارهٔ «کتاب آموزش برنامه نویسی به کودکان»

  1. اگر به دنبال یک زبان برنامه نویسی آسان و حتی سرگرم کننده برای یادگیری ابتدا هستید، برای اول کار از c++ شروع کنید. و برای افرادی که در برنامه نویسی تازه کار هستند درک آن ساده است.

  1. به گفته MIT، بهترین سن برای کودکان برای شروع یادگیری زبان‌های کدنویسی مانند Scratch از سن 5 تا 7 سالگی است. افراد اغلب از طریق بازی‌های منطقی مختلف که به شبیه‌سازی مهارت کدنویسی کمک می‌کنند، به این امر دست می‌یابند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − شش =