ثبت نام
اشتباهات رایج برنامه نویسی

اشتباهات رایج برنامه نویسی

سرفصل‌های مقاله

ایرانیان سایبر در این مقاله به بررسی اشتباهات رایج برنامه نویسی پرداخته است.برنامه نویسی کار یک شبه نیست. نمی توان یک شبه راه صد ساله را رفت و انتظار داشت بدون تلاش به شغلی مانند برنامه نویسی برسید.

اکنون که برنامه نویسی را به عنوان حرفه خود انتخاب کرده اید ، بهتر است ابتدا برخی از اشتباهات رایج برنامه نویسی در بدانید تا گرفتار این اشتباهات نشوید.قبل از مشاهده مقاله، این کلیپ را ببینید تا با دوره آموزش برنامه نویسی صفر تا صد ایرانیان سایبر آشنا شوید.

10 تا از اشتباهات رایج برنامه نویسی

در ادامه به بررسی 10 تا از اشتباهات رایج برنامه نویسی در ایرانیان سایبر خواهیم پرداخت.

 • ترس از شروع برنامه نویسی
 • تکیه به مطالعه
 • چرخ را دوباره بسازید
 • آنها بیش از حد به جزئیات اهمیت می دهند
 • آنها فکر می کنند بهترین زبان برنامه نویسی دنیا را یافته اند
 • عدم انجام کد نویسی روزانه
 • انتخاب نام مناسب برای متغیرها
 • عدم استفاده از کامنت یا زیاده روی در استفاده از آن
 • عدم درک زبان برنامه نویسی
 • عدم گرفتن backup
 • پیشنهاد میکنم حتما مقاله کلاس برنامه نویسی چیست و چگونه است بخوانید.

ترس از شروع برنامه نویسی

ترس از شروع برنامه نویسی از اشتباهات رایج برنامه نویسی

اولین و بدترین اشتباهات رایج برنامه نویسی که  تازه کاران مرتکب می شوند این است که با ترس و لرز به سراغ برنامه نویسی می روند و در کد اول خود با شک و تردید برخورد می کنند. برای برخی از افرادی که به تازگی برنامه نویسی را آغاز کرده اند ، ممکن است سوالات و درگیری های ذهنی زیادی وجود داشته باشد.

آیا من به اندازه کافی باهوش هستم؟

آیا من شخص مناسبی برای برنامه نویسی هستم؟

آیا می توانم از طریق پول درآمد کسب کنم؟

ما معتقدیم هر کسی می تواند برنامه نویسی را یاد بگیرد. به شرطی که با اطمینان شروع شود و محکم به کار بچسبد.حال به تحلیل این اشتباهات رایج برنامه نویسی می پردازیم.

پیشنهاد میکنم حتما مقاله  تفاوت برنامه نویسی و کدنویسی بخوانید.

فقط به مطالعه و تحصیل تکیه می کنند

برنامه نویسی با رشته هایی مانند ادبیات ، فلسفه و منطق ، روانشناسی ، جغرافیا و سایر علوم انسانی متفاوت است. برخی از رشته ها فقط نیاز به مطالعه نظری دارند و کسی که می خواهد در این گرایش ها موفق شود باید مطالعه زیادی داشته باشد ، اما برنامه نویسی یک کار فنی است.

همانطور که یک ریاضی دان نمی تواند انواع مشکلات را فقط با خواندن فرمول ها حل کند ، برنامه نویس نیز نمی تواند با مطالعه و مشاهده کد دیگران برنامه نویس باتجربه ای شود. بنابراین در ابتدا ، باید یاد بگیرید که بخش عمده ای از مهارت های شما در حین کار و هنگام کار از پروژه های واقعی ناشی می شود. این هم یکی دیگر از اشتباهات رایج برنامه نویسی است.

چرخ را دوباره بسازید

چرخ را دوباره بسازید

در حال حاضر ، کتابخانه ها و چارچوب های مختلفی برای زبان های برنامه نویسی وجود دارد. اگرچه در ابتدا توصیه نمی شود که مستقیماً به کلمات یا کتابخانه ها بپردازید.

اما استفاده از برخی ابزارها می تواند کمک زیادی کند. به عنوان مثال ، هنگامی که برنامه نویسی وب را شروع می کنید و html و css را یاد می گیرید ، می توانید برای ساخت قسمت های مختلف سایت خود به سراغ Bootstrap بروید. به این ترتیب می توانید منو ، دکمه ها ، لیست ها ، لوگو و سایر عناصر صفحه وب خود را بدون هیچ زحمتی پیاده سازی کنید.

پیشنهاد میکنم حتما مقاله ارتباط ریاضی با برنامه نویسی بخوانید.

بیش از حد به جزئیات اهمیت می دهند

از اشتباهات رایج برنامه نویسی ، توجه به جزئیات و مراقبت از همه نکات مهم پروژه یک اخلاق خوب است ، اما در ابتدا ، هیچ کس در ابتدا از شما انتظار ندارد که یک سرویس فوق العاده پایدار را بدون اشکال طراحی کنید. حتي برنامه نويسان بزرگ در كاربرد پروژه مشكل دارند.

اگر هنگام یادگیری و برنامه Nubian برخی از جزئیات به درستی کار نمی کنند ، سعی کنید آنها را پشت سر گذاشته و بعداً به آنها بازگردید. گیر افتادن در جزئیات پروژه و فراموش کردن هدف اصلی می تواند زود کار کند ، شما را دلسرد کرده و شما را از ادامه راه باز دارد.

پیشنهاد میکنم حتما مقاله افزایش مهارت های برنامه نویسی بخوانید.

آنها فکر می کنند بهترین زبان برنامه نویسی دنیا را یافته اند

انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی دنیا

معمولاً کسانی که به تازگی برنامه نویسی را شروع کرده اند به طور مرتب از خود و دیگران می پرسند که کدام زبان برنامه نویسی بهترین است و کدام زبان را باید یاد بگیرند. این سوال از ریشه مشکلاتی دارد و شما باید ابتدا آن را از سر خود بردارید.

اگر نگاهی به برنامه نویسان قدیمی و با تجربه بیندازید ، خواهید دید که آنها دیگر حرارتی ندارند. در واقع ، این برنامه نویسان به پختگی لازم رسیده اند و به خوبی می دانند که هر زبانی در صورت استفاده صحیح می تواند عالی باشد. بنابراین در ابتدا به زبانی که انتخاب کرده اید اعتماد کنید و بگذارید کار کمی جلوتر برود.

پیشنهاد میکنم حتما مقاله عادت های برنامه نویسان بخوانید.

روزی یک یا دو خط کد می زنند

یکی ازمهلک ترین  اشتباهات رایج برنامه نویسی عدم تمرین زیاد است. فرض کنید بزرگترین نویسندگان جهان روزی حداقل دو خط کد نوشتند. اگر تصمیم گرفته اید برنامه نویس باشید ، باید سختی ها و شیوه های کار اول را نیز بپذیرید. شما باید زمان زیادی را صرف تمرین و کد نویسی هر روز کنید.

هیچ برنامه نویسی روزی با یک خط کد به متخصص تبدیل نشده است. بسیاری از برنامه نویسان قدیمی و باتجربه حتی پس از پایان ساعت کاری خود در شرکتی که مشغول به کار هستند ، در خانه برنامه نویسی می کنند. بنابراین باید در ابتدا تمرینات زیادی انجام دهید.

پیشنهاد میکنم حتما مقاله هدف از برنامه نویسی کامپیوتر بخوانید.

انتخاب نام مناسب برای متغیرها ، کلاسها و توابع

نام مناسب برای متغیر

شاید به نام کلاسها و عملکردهای طولانی که در زبان جاوا وجود دارد خندیده باشید. با این حال ، نوشتن متغیرهای توصیفی و طولانی به خوانایی برنامه کمک زیادی می کند. استفاده از نام های مشابه می تواند شما را در طول پروژه گیج کند. شاید این نکته زیاد به چشم نیاید ولی یکی از اشتباهات رایج برنامه نویسی است که باید توجه خاصی به آن شود.

فراموش نکنید که ممکن است برنامه شما بعداً در دسترس افراد دیگر قرار گیرد ، بنابراین به مستندسازی و نوشتن صحیح متغیرها عادت کنید به هیچ وجه از ترکیب انگلیسی و فارسی استفاده نکنید. با گذشت زمان و با تمرین ، همچنین می توانید با درک سلیقه خود به بهترین ساختار برای کد نویسی دست پیدا کنید.

از کامنت استفاده نمی کنند، یا زیاد از آن استفاده می کنند

هر زبان برنامه نویسی به شما اجازه می دهد تا در مورد قسمت هایی از کد خود نظر دهید. این نظرات نادیده گرفته می شوند و توسط کامپایلر یا مترجم اجرا نمی شوند. آنها فقط عملکرد آن قسمت از کد را نشان می دهند یا یادداشتی از توسعه دهنده هستند.

استفاده صحیح از کامنت می تواند کد شما را آنقدر خوانا کند که بعداً در کار تیمی متوجه شوید کد خواننده چقدر خوب است. اما برخی از برنامه نویسان در ابتدا از این ابزار قدرتمند استفاده نمی کنند و این یکی از اشتباهات رایج برنامه نویسی است.

ایرانیان سایبر تاکید به استفاده درست از کامنت گذاری در کد را دارد. البته برخی از برنامه نویسان نیز از قسمت دیگر بوم می افتند و کد خود را با نظراتی که آن را می خوانند بمباران می کنند.

آنها قدرت واقعی زبان خود را درک نمی کنند

آموزش آنلاین برنامه نویسی پایتون

این مشکل فقط مربوط به برنامه نویسان مبتدی نیست و حتی گاهی برنامه نویسان با تجربه قدرت زبان برنامه نویسی خود را فراموش می کنند. البته ، برنامه نویسان مبتدی نباید بیش از حد در این مورد سرزنش شوند. زیرا برای درک بزرگی و بزرگی زبان برنامه نویسی که با آن کار می کنند ، به چند سال تجربه و زمان نیاز است.

به عنوان مثال ، زبان هایی مانند جاوا اسکریپت بسیار انعطاف پذیر هستند و در بخش های مختلف مانند طراحی سایت ، بازی سازی ، ساخت برنامه تلفن همراه و غیره استفاده می شود. این هم یکی دیگر از اشتباهات رایج برنامه نویسی است که باید جدی گرفته شود.

آنها از کار خود پشتیبان نمی گیرند

من باید بگویم ، “من چند ساعت برای این کار وقت گذاشتم ، اما تمام پرونده های من از بین رفتند” می تواند روز برنامه نویس را از بین ببرد. خوشبختانه امروزه ابزارهای گوناگونی وجود دارد که می توانید فایل های خود را در جایی غیر از کامپیوتر ذخیره کنید. در این صورت ، اگر کامپیوتر شما آسیب دیده باشد ، هنوز خطری برای کد شما وجود ندارد.

سیستم Data Control Version ، مانند GitLab ، به توسعه دهندگان نرم افزار کمک می کند تا علاوه بر مشارکت در پروژه های نرم افزاری ، سابقه کدی را که قبلاً نوشته اند دریافت کنند.

اشتباهات رایج برنامه نویسی برای همه ممکن است زیرا چون که ما میگیم. کودکان ونوجوانان بهتر است به اشتباهات رایج برنامه نویسی دقت کنند. زیرا ما خیر خواه هستیم. از دیگر اشتباهات کدنویسی بدون فکر کد زدن است. اشتباهات رایج برنامه نویسی برای همه ممکن است. کودکان ونوجوانان بهتر است به اشتباهات رایج برنامه نویسی دقت کنند. از دیگر اشتباهات رایج برنامه نویسی بدون فکر کد زدن است.

بدترین اشتباه رایج برنامه نویسی چیست؟

اولین و بدترین اشتباهات رایج برنامه نویسی که تازه کاران مرتکب می شوند این است که با ترس و لرز به سراغ برنامه نویسی می روند و در کد اول خود با شک و تردید برخورد می کنند.

ارتباط بهترین زبان برنامه نویسی با اشتباهات رایج برنامه نویسی در چیست؟

معمولاً کسانی که به تازگی برنامه نویسی را شروع کرده اند به طور مرتب از خود و دیگران می پرسند که کدام زبان برنامه نویسی بهترین است. اگر نگاهی به برنامه نویسان قدیمی و با تجربه بیندازید ، خواهید دید که آنها دیگر حرارتی ندارند. در واقع ، این برنامه نویسان به پختگی لازم رسیده اند و به خوبی می دانند که هر زبانی در صورت استفاده صحیح می تواند عالی باشد.

چرا تکیه به مطالعه از اشتباهات رایج برنامه نویسی است؟

همانطور که یک ریاضی دان نمی تواند انواع مشکلات را فقط با خواندن فرمول ها حل کند ، برنامه نویس نیز نمی تواند با مطالعه و مشاهده کد دیگران برنامه نویس باتجربه ای شود. بنابراین در ابتدا ، باید یاد بگیرید که بخش عمده ای از مهارت های شما در حین کار و هنگام کار از پروژه های واقعی ناشی می شود.

5 دیدگاه دربارهٔ «اشتباهات رایج برنامه نویسی»

 1. سلام. اینکه یک کسی که داره برنامه نویسی یاد میگیره تو دانشگاه، استادش مدام میگه سوالت اشتباهه برای همین نمیتونی کد بنویسی. ولی بالاخره کد اجرا میشه. آیا با وجود اجرا شدن کد، سوال میتونه غلط باشه ؟ یا مشکل اینه که استاد نمیتونه حل کنه یا حوصله فکر نداره؟

  1. سلام
   ببخشید سوال شما کاملا غلط است و این از اشتباهات رایج برنامه نویسی هست شما باید توجه کنید به حوزه ای که علافه دارید و می خواید در اون کارکتید بعد زبان مناسب را انتخاب کنید

 2. من میخوام رشته کامپیوتر انتخاب کنم و تصمیم دارم که زودتر برنامه نویسی رو یادبگیرم شما پیشنهاد می کنید چه زبانی رو یاد بگیرم

  1. سلام ما پیشنهاد می کنیم شما از مبانی برنامه نویسی شروع کنید و زبان سی پلاس پلاس را یاد بگیرید . اگر به خوبی یادبگیرید دراینده به راحتی میتونید بقیه زبان های برنامه نویسی رو یادبگیرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =