ایرانیان سایبر

ایرانیان سایبر
منو
صفحه اصلی
ثبت نام
اصول کدنویسی

اصول کد نویسی که هر برنامه نویس باید بداند

سرفصل‌های مقاله

در این مطلب به بررسی اصول کد نویسی پرداخته ایم. برنامه نویسی درست مانند این است که یک داستان را برای یک برنامه نویس دیگر تعریف کنید که در آن متغیرها شخصیت داستان شما هستند. با رعایت اصول کدنویسی دیگران فهم بهتری از مطالب پیدا می کنند.

شما بعد از خواندن این مقاله با اصول کدنویسی آشنا می شوید و باید با تمرین مهارت خود را در برنامه نویسی بالا ببرید! رعایت اصول هرکاری مهم است چه برسید به اصول کدنویسی که ارزش بالایی دارد.

اصول کد نویسی که هر برنامه نویس باید بداند

اصول کد نویسی مشترک

کسی در برنامه نویسی اشکال زدایی ، نگهداری یا ایجاد تغییرات در کد پیچیده را دوست ندارد اکثر سیستم ها اگر به جای پیچیده بودن ساده نگه داشته شوند ، بهتر کار می کنند ، بنابراین هنگام نوشتن کد ، راه حل شما نباید پیچیده باشد که درک آن زمان و تلاش زیادی می طلبد.

DRY: از اصول کد نویسی ، کپی داده ها ، منطق یا عملکرد در کد نه تنها کد شما را طولانی می کند بلکه زمان زیادی را برای نگهداری ، اشکال زدایی یا اصلاح کد هدر می دهد.

نباید یک کد را در چند جای مختلف تکرار کنید، زیرا در این صورت اگر بخواهید تغییر کوچکی در کد خود ایجاد کنید ، باید آن را در چندین مکان انجام دهید.

YAGNI: اگر در حال نوشتن کدی هستید که ممکن است در آینده به آن نیاز داشته باشید اما فعلا به آن نیازی ندارید، این کار می تواند کد شما را بزرگتر و پیچیده تر کند. پس تا زمانی که لازم نیست چیزی را اجرا نکنید زیرا در بیشتر موارد شما در آینده از آن قطعه کد استفاده نمی کنید.

اکثر برنامه نویسان هنگام اجرای نرم افزار به احتمال آینده فکر می کنند و برای برخی از ویژگی های دیگر که در حال حاضر به آنها نیازی ندارند ، کد یا منطق اضافه می کنند. آنها تمام کلاسها و عملکردهای غیر ضروری را که ممکن است هرگز در آینده از آنها استفاده نکنند ، اضافه می کنند.

انجام این کار کاملاً اشتباه است و در نهایت به نوشتن کد پف کرده خواهید پرداخت ، همچنین پروژه شما پیچیده و نگهداری آن دشوار می شود.

ما به همه برنامه نویسان توصیه می کنیم از این اشتباه اجتناب کنند تا در وقت و تلاش زیادی صرفه جویی شود. این هم یکی دیگر از اصول کد نویسی است!

SOLID: از اصول کد نویسی ، اصل SOLID مخفف پنج اصل است که عبارتند از: مسئولیت واحد ، باز بسته ، جایگزینی لیسکوف ، تفکیک رابط و وارونگی وابستگی است. این اصول توسط Robert C. Martin ارائه شده است. می توانید SOLID را با جزئیات بررسی کنید.

تفکیک نگرانی ها (SoC): تفکیک اصل نگرانی ها یک برنامه کاربردی پیچیده را به بخش ها یا حوزه های مختلف تقسیم کنید. هر بخش یا دامنه به نگرانی جداگانه ای می پردازد یا کار خاصی دارد.

هر بخش مستقل از یکدیگر است و به همین دلیل است که می توان به طور مستقل با هر بخش برخورد کرد ، همچنین نگهداری ، به روز رسانی و استفاده مجدد از کد آسان تر می شود.

به عنوان مثال منطق تجاری (محتوای صفحه وب) در یک برنامه نگرانی متفاوتی دارد و رابط کاربری نگرانی متفاوتی در یک برنامه کاربردی وب است.

یکی از نمونه های خوب SoC الگوی MVC است که در آن داده ها (“مدل”) ، منطق (“کنترل کننده”) و آنچه کاربر نهایی می بیند (“مشاهده”) به سه بخش مختلف تقسیم می شود و هر قسمت به طور مستقل اداره می شود . ذخیره داده ها در پایگاه داده هیچ ارتباطی با ارائه داده ها در وب ندارد.

از بهینه سازی زودرس اجتناب کنید: بهینه سازی در واقع به سرعت بخشیدن به برنامه یا الگوریتم کمک می کند ، اما طبق این اصل شما نیازی به بهینه سازی الگوریتم خود در مراحل اولیه توسعه ندارید.

اگر بهینه سازی زودرس را انجام دهید ، نمی توانید بدانید که تنگنا های یک برنامه کجا خواهد بود و تعمیر و نگهداری برای شما سخت تر می شود.

قانون دمتر: یکی دیگر از اصول کد نویسی ،  اولین بار توسط یان هالند در سال 1987 در دانشگاه شمال شرقی مطرح شد. همچنین به عنوان اصول کد نویسی ، حداقل دانش شناخته می شود. این اصل مسئولیت را بین کلاسها یا واحدهای مختلف تقسیم می کند و می توان آن را در سه نکته خلاصه کرد.

هر واحد باید فقط دانش محدودی در مورد واحدهای دیگر داشته باشد: فقط واحدها “به طور نزدیک” مربوط به واحد فعلی هستند.

_هر واحد فقط باید با دوستان خود صحبت کند و با غریبه ها صحبت نکند.

_فقط با دوستان فوری خود صحبت کنید.

قانون Demeter که یکی از مهم ترین اصول کد نویسی است ، به حفظ کلاسهای مستقل کمک می کند و کد شما را کمتر مرتبط می کند ، که در توسعه نرم افزار بسیار مهم است تا برنامه شما قابل انعطاف ، پایدار ، قابل نگهداری و قابل فهم باشد.

پیشنهاد میکنم مقاله سن مناسب برای شروع برنامه نویسی مطالعه کنید.

کامنت بگذارید

کامنت بگذارید از اصول کد نویسی

سعی کنید یک برنامه بنویسید، شش ماه به سراغ آن نروید و برای اصلاح آن برگردید. اگر کامنت نگذاشته باشید، مدت زمانی را باید صرف کنید تا کد را بخوانید و نحوه عملکرد آن را متوجه شوید ولی اگر کامنت گذاشته باشید خوشحال می شوید که نحوه عملکرد کد را خیلی راحت متوجه شده اید.

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله آموزش پایتون برای کودکان بپردازید.

ما در مدرسه در مورد اصول کد نویسی با هم بحث کردیم و امروز هم در ایرانیان سایبر در مورد اصول کد نویسی با هم صحبت میکنیم و این هم بگم که از جمله کار هایی که میتوان با داشتن اصول کد نویسی به آن دست پیدا کرد همین مدرسه است.

چرا از کدنویسی در تحقیقات استفاده می شود؟
کدگذاری به محققان کمک می کند تا داده ها را اصلاح و تنظیم کنند. این به محقق کمک می کند تا به منظور تثبیت معنا و تبیین، تفکیک،گروه بندی، گروه بندی مجدد و پیوند مجدد را انجام دهد. کدگذاری داده ها به محققین در شناسایی مضامین، الگوها و مقوله ها کمک می کند.

چرا نباید یک کد را در چند جای مختلف به کار برد؟

نباید یک کد را در چند جای مختلف تکرار کنید، زیرا در این صورت اگر بخواهید تغییر کوچکی در کد خود ایجاد کنید ، باید آن را در چندین مکان انجام دهید و این خلاف اصول کد نویسی تمیز می باشد.

فواید کامنت نویسی از اصول کد نویسی چیست؟

سعی کنید یک برنامه بنویسید، شش ماه به سراغ آن نروید و برای اصلاح آن برگردید. اگر کامنت نگذاشته باشید، مدت زمانی را باید صرف کنید تا کد را بخوانید و نحوه عملکرد آن را متوجه شوید ولی اگر کامنت گذاشته باشید خوشحال می شوید که نحوه عملکرد کد را خیلی راحت متوجه شده اید.

قانون Demeter چیست؟

قانون Demeter که یکی از مهم ترین اصول کد نویسی است ، به حفظ کلاسهای مستقل کمک می کند و کد شما را کمتر مرتبط می کند ، که در توسعه نرم افزار بسیار مهم است تا برنامه شما قابل انعطاف ، پایدار ، قابل نگهداری و قابل فهم باشد.

3 در مورد “اصول کد نویسی که هر برنامه نویس باید بداند”

    1. کامنت گذاری به شما کمک می کنه بعد از چند وقت دیگه که سراغ کدتون امدید با نگاه کردن به کامنت ها روند اصلی کد رو متوجه بشید و نیاز نباشه وقت زیادی رو صرف کنید

  1. خیلی ممنون بابت مقاله خوب و مفیدتون من این اصول رو رعایت می کنم واقعا نتیجه کارم بهتر شده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *