مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان چیست؟

مشاوره کودک و نوجوان به کودک یا نوجوان کمک می کند تا نگرانی هایی را که ممکن است در رشد اجتماعی ، عاطفی یا شناختی آنها ایجاد کند ، کشف کنند. روند درمانی مشاوره کودک و نوجوان به آنها این فرصت را می دهد تا احساسات دشوار یا گیجی را در یک محیط امن با مرزهای مشخص ابراز کنند.

بازی یک وسیله ارتباطی طبیعی برای کودکان است و استفاده از بازی و تکنیک های خلاقانه،  بیان آزادانه احساسات و عواطف را تسهیل می کند و به کودکان در ایجاد مقاومت و بالا بردن عزت نفس کمک می کند. مشاور راهنمایی است که به کودک اجازه آزادی بیان خود از نظر جسمی ، کلامی یا خلاقیت را می دهد.

درمان برای کودکان و نوجوانان می تواند افراد را با رشد آگاهی برای مقابله با موقعیت های اجتماعی ، روابط شخصی و حرفه ای از جمله فشار همسالان و خانواده ، آموزش ، مسائل بهداشت جنسی حمایت کند.

بسیاری از مشاوران خصوصی ، روان درمانگران و روانشناسان نیز مشاوره تلفنی و آنلاین ارائه می دهند. درمانگران می توانند با استفاده از تعدادی از روشهای درمانی ، از طیف گسترده ای از مسائل پشتیبانی كنند.

در ابتدا و قبل از ورود به جزییات مقاله،  یک معرفی کوتاه از ایرانیان سایبر به عنوان ارایه دهنده آموزش برنامه نویسی صفر تا صد داشته باشیم.

سوالات متداول برای خانواده ها عبارتند از :

1- کانال مشاوره کودک و نوجوان

2- مشاوره کودک و نوجوان چه موضوعاتی را شامل می شود؟

3- مشاوره کودک و نوجوان چطور انجام می شود؟

4- معیارهای یک مشاور کودک و نوجوان خوب چیست؟

مرکر مشاوره کودک و نوجوان

خانواده های قوی سنگ بنای رشد سالم کودکی هستند. یک درمانگر ماهر می تواند با تشویق ارتباط موثر بین اعضای خانواده و همچنین کمک به کودکان و نوجوانان در ایجاد مهارت های سالم حل مسئله ، به تقویت خانواده کمک کند. مشاوره می تواند به طور موثری باعث بهبود در همه جنبه های حیاتی کودک شود.

مرکر مشاوره کودک و نوجوان با موارد مختلفی رو به رو می شود از جمله چالش های تحصیلی ، اصلاح رفتار و عملکرد خانواده. رشد اجتماعی و عاطفی کودکان به اندازه سلامت جسمی آنها در ایجاد بستری محکم برای عملکرد سالم در خانه ، مدرسه و اجتماع ضروری است.

مشاورانی که به طور خاص برای کار با کودکان و نوجوانان آموزش دیده اند ، در ارائه ارزیابی و مشاوره در زمینه های رشد اولیه زندگی متخصص هستند. گزینه های درمانی بر اساس توجه دقیق به نیازهای فردی کودک یا نوجوان است.

مشاوره آنلاین کودک و نوجوان

روانشناس کودک و نوجوان چیست؟

یک روانشناس بالینی کودک و نوجوان در پیشگیری ، تشخیص و درمان مشکلات روانی و اختلالات بهداشت روان و رفتار در کودکان و نوجوانان تخصص دارد. آنها که معمولاً به عنوان یک روانشناس کودک شناخته می شوند.

ارزیابی های بهداشت روان را انجام می دهند و از مکالمه درمانی و سایر تکنیک ها برای کمک به جوانان برای غلبه بر مشکلات بهداشت روانی و چالش های عاطفی استفاده می کنند.

یک روانشناس بالینی کودک و نوجوان ممکن است در یک عمل خصوصی تحقیق ، آموزش ، تدوین و ارزیابی برنامه ها ، ایجاد سیاست های عمومی ، مشاوره ، ارائه شهادت متخصص و مشاوره کودک و نوجوان را انجام دهد.

 

یک روانشناس کودک به طور معمول:

تحقیقات مربوط به کلینیک را انجام می دهد و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشت روان را آموزش و نظارت می کند. ارزیابی سلامت روان را با استفاده از تست های تخصصی برای تشخیص اختلالات روانشناختی انجام می دهد.

مشاوره کودک و نوجوان در بهداشت روان ، روان درمانی و مداخله در بحران را ارائه می دهد. برنامه های درمانی بیماران را توسعه می دهد و در صورت لزوم این برنامه ها را دوباره ارزیابی و اصلاح می کند.

همکاری می کند ، با سایر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی بیمار مانند روانپزشکان ، متخصصان اطفال و رفتار درمانی مشورت می کند.

ادامه بررسی سوالات برای والدین عبارتند از :

5- جلسات مشاوره کودک و نوجوان چقدر طول می کشند؟

6- جلسات مشاوره کودک و نوجوان چطور طی می شوند؟

7- انواع تکنیک های مورد استفاده در مشاوره کودک و نوجوان و کودک درمانی

کلینیک روانشناس کودک و نوجوان

کلینیک روانشناسی کودک و نوجوان یک تخصص در روانشناسی حرفه ای است که دانش علمی را در زمینه ارائه خدمات روانشناختی به نوزادان ، کودکان نوپا ، کودکان و نوجوانان در زمینه اجتماعی خود توسعه و استفاده می کند.

دانش تخصصی در کلینیک روانشناسی از اهمیت ویژه ای برای تخصص روانشناسی بالینی کودک و نوجوان درک نیازهای اساسی روانشناختی کودکان و نوجوانان و چگونگی تأثیر خانواده و سایر زمینه های اجتماعی بر سازگاری عاطفی – اجتماعی ، فرایندهای رشد ، اختلالات روانی و رفتاری و آسیب شناسی روانی رشد است. ، سازگاری رفتاری و وضعیت سلامتی کودکان و نوجوانان.

مشاوره کودک

بسیاری از نظریه ها به مراحل رشد کودک می پردازند. دانستن این مراحل می تواند به والدین و مراقبان کمک کند تا رفتار و نیازهای کودک را درک کنند. اریک اریکسون یک روانشناس رشد موثر بود. نظریه وی مراحل رشد روانی – اجتماعی را از بدو تولد تا بزرگسالی ترسیم می کند. این یکی از محبوب ترین نظریه های مرحله ای است. اریكسون هشت مرحله از زندگی را شناسایی كرد.

پنج مرحله از این مراحل در دوران کودکی و نوجوانی انجام می شود:

نوزادی: اعتماد در برابر بی اعتمادی. در اولین مرحله رشد انسانی ، نوزادان جهان را کشف می کنند. آنها می آموزند که آیا محیطشان امن و قابل پیش بینی است. نوزادان نیاز به توجه و راحتی والدین خود دارند. از طریق والدین است که آنها اولین احساس اعتماد یا بی اعتمادی خود را پیدا می کنند. به سراغ اولین مرحله دوران کودکی در مقاله مشاوره کودکان و نوجوان ایرانیان سایبر می پردازیم.

کودکی اولیه: خودمختاری در مقابل شرم و تردید. کودکان ادعای استقلال می کنند. آنها ترجیحات را توسعه می دهند و شروع به انتخاب می کنند. سرپیچی ، خشم و لجبازی امری عادی است. کودکان شروع به توسعه علایق می کنند. آنها همچنین احساس استقلال ، شرم و تردید پیدا می کنند.

سالهای پیش دبستانی: ابتکار عمل در مقابل گناه. کودکان در مورد نقش ها و احساسات اجتماعی یاد می گیرند. آنها فعال و کنجکاو می شوند. بازی خیالی در این مرحله بسیار مهم است. کودکان همچنان که رشد می کنند اراده خود را نشان می دهند. واکنش والدین و مراقبان بر رفتار کودک آنها تأثیر می گذارد. آنها می توانند بر اراده کودک برای اقدام به تنهایی و همچنین نگرش او در مورد رفتار نادرست تأثیر بگذارند.

عصر مدرسه: صنعت (صلاحیت) در مقابل حقارت. روابط و کارهای مدرسه در این مرحله اهمیت بیشتری پیدا می کند. کودکان شروع به نشان دادن طیف گسترده و پیچیده ای از احساسات می کنند. مشکلات در مدرسه یا با دوستان ممکن است منجر به شرایط بهداشت روان مانند افسردگی یا اضطراب شود. وظایف دانشگاهی و اجتماعی بیشتر طلبکار می شوند. شرایطی مانند بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) و رفتار مخالف ممکن است تداخل ایجاد کند.

نوجوانی: هویت در مقابل گیجی نقش. نوجوانان یا نوجوانان استقلال بیشتری پیدا می کنند. آنها ممکن است با آزمایش رفتارها و نقش های جدید ، هویت ایجاد کنند. بلوغ معمولاً در این مرحله اتفاق می افتد. این تغییرات جسمی و عاطفی زیادی را به همراه دارد. تغییرات طی این سالها ممکن است روابط والدین و نوجوانان را متشنج کند.

رفتارهای جدید ممکن است از مرز فراتر رفته و مشکلاتی را ایجاد کنند. پستی و بلندی های احساسی ممکن است ادامه داشته باشد. این می تواند منجر به اضطراب یا افسردگی شود.

مشکلات رفتاری رایج در کودکان

عوامل خطر سلامت روانی و کودکان و نوجوانان

هر مرحله از رشد چالش های خاصی را برای کودکان به همراه دارد. آنها تمایل دارند که به عنوان بخشی عادی از بزرگ شدن از طریق اینها کار کنند. شرایط بهداشت روان می تواند این چالش ها را دشوارتر کند. آنها ممکن است به دلیل وقایع زندگی کودک ظاهر شوند. اینها می توانستند حوادث آسیب زایی مانند آزار و اذیت باشند. آنها همچنین می توانند مانند رفتن به خانه جدید روتین باشند.

 

 برخی از حوادثی که ممکن است بر سلامت روان کودک یا نوجوان تأثیر بگذارد عبارتند از:

تولد یک خواهر و برادر

مرگ عزیزی مانند یکی از اعضای خانواده یا حیوان خانگی

آزار جسمی

فقر یا بی خانمانی

بلای طبیعی

خشونت خانگی

نقل مکان به مکان جدید یا حضور در مدرسه جدید

اذیت شدن

پذیرفتن مسئولیت بیشتر از سن مناسب

طلاق یا جدایی والدین

سن و جنسیت می تواند بر مقاومت کودک یا نوجوان در برابر تغییرات زندگی تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، کودکان کم سن و سال اغلب راحت تر از فرزندان بزرگتر می توانند خود را با همسران سازگار کنند. ژنتیک نیز نقش دارد. برخی از مسائل بهداشت روان ، مانند دو قطبی ، می تواند در خانواده ها بروز کند.

برخی از متداول ترین موضوعاتی که مشاوران کودک و نوجوان با آن برخورد می کنند عبارتند از :

مشکلات رفتاری رایج در کودکان چیست ؟

ضرورت توجه به اختلالات روانی کودکان و نوجوانان

اختلالات روانی در مشاوره کودک و نوجوان

دعوا های خانوادگی در در مشاوره کودک و نوجوان

آیا فرزندم به در مشاوره کودک و نوجوان نیاز دارد؟

چه زمانی به مشاوره کودک و نوجوان نیاز است ؟

روانشناس کودک و نوجوان

مشاوران کودک چه کسانی هستند؟

مشاوران کودک متخصصان بهداشت روان هستند ، که بینش بسیار خوبی در مورد رشد اجتماعی و عاطفی و سلامت روان کودک شما ارائه می دهند. درک این نکته مهم است که بسیاری از اوقات “اشکالات” در این مناطق ممکن است برای افراد نزدیک به کودک قابل مشاهده نباشد. اینجاست که مشاوران کودک وارد می شوند.

این افراد دانش و تخصص لازم را برای شناخت ، شناسایی ، تعیین دقیق ، ارزیابی ، تشخیص و درمان طیف وسیعی از شرایط بهداشت روان ، مسائل سازگاری (طلاق ، مدرسه جدید ، قلدری ، غم و غصه و …) و ناراحتی روانی دارند.

وظایف مشاوران کودک چیست؟

مشاوران کودک خدمات بسیاری را به کودکان و نوجونان آسیب پذیر انجام می دهند. از همه مهمتر ، این متخصصان بهداشت روان با داشتن دانش کامل درمورد کمک به کودک شما می توانند از کمکی که برای حل مشکلات خود و از سرگیری یک زندگی سالم و تولیدی لازم است دریافت کنند.

درک این نکته مهم است که کودکانی که از مشکلات روحی و روانی رنج می برند ، ممکن است این نگرانی ها را با والدین خود نداشته باشند. این اتفاق نمی افتد زیرا فرزند شما را دوست ندارد. بلکه این اتفاق می افتد زیرا او می ترسد شما را ناامید کند.

بنابراین ، هدف مشاوران کودک کمک به کودکان برای تفسیر بهتر مسائلی است که آنها تجربه می کنند و / یا ضربه ای که رخ داده است – به روشی که آنها بتوانند پردازش و درک کنند.  وقتی مسائل اجتماعی و عاطفی و ناراحتی روانی کودک درمان نشود ، می تواند بر خواسته های آموزشی و نقاط عطف رشد او تأثیر منفی بگذارد.

از همه مهمتر ، می تواند باعث تاخیرهایی شود که در بزرگسالی نیز وجود دارد. با این حال به خاطر داشته باشید که کودکان در هر سنی ، از کودکان نوپا و پیش دبستانی تا نوجوانان و نوجوانان ، می توانند از جلسات مشاوره بهره مند شوند.

در نهایت ، مشاوره کودک و نوجوان با هدف کمک به کودکان در زمینه احساساتشان انجام می شود ، بنابراین آنها می توانند زندگی سالم و عادی داشته باشند بدون تأثیرات طولانی مدت ترس ، گیجی ، اضطراب یا ضربه. خبر خوب این است که شما می توانید به سادگی رعایت کنید ، در سلامت روان کودک خود نقش مهمی دارید.

مشاوره کودک و نوجوان چیست؟

شایع ترین اختلالات رفتاری در کودکان

تربیت فرزندان دشوار است و تربیت فرزندان سخت ممکن است زندگی را مختل کند. اما اینکه بتوانید بفهمید که فرزند شما فقط یک مرحله را پشت سر می گذارد ، یا اینکه واقعا چیزی اشتباه است همیشه آسان نیست.

دلخوری به این معنی نیست که کودک 2 ساله شما از نظر اقتدار مشکلی دارد و کودک مهد کودک که نمی خواهد بی حرکت بنشیند لزوماً دارای اختلال توجه نیست. وقتی صحبت از درک رفتار فرزندانمان می شود ، کارشناسان می گویند تشخیص ها و برچسب ها باید در حداقل باشد.

 

اختلالات رفتاری و عاطفی کودک در اوایل دوران کودکی

به ندرت کودک زیر 5 سال تشخیص اختلال رفتاری جدی را دریافت می کند. با این حال ، آنها ممکن است علائم اختلالی را که بعداً در دوران کودکی قابل تشخیص است ، شروع کنند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

اختلال بیش فعالی و نقص توجه (ADHD)

اختلال سرکشی مخالف (ODD)

اختلال طیف اوتیسم (ASD)

اختلال اضطراب

افسردگی

اختلال دو قطبی

اختلالات یادگیری

اختلالات سلولی

بسیاری از این موارد را که احتمالاً شنیده اید. برخی دیگر نادرتر هستند و یا اغلب خارج از بحث در مورد روانشناسی دوران کودکی مورد استفاده قرار نمی گیرند.

مشاوره نوجوان

مشکلات رفتاری در نوجوانان

آیا نوجوان شما طغیان می کند ، از مقررات رفت و آمد شما سرپیچی می کند یا با بچه های مشکوک در معاشرت است؟ در اینجا چگونگی رفع مشکلات رفتاری در جوانه وجود دارد.

انصافاً ، هیچ کس تاکنون وانمود نکرده است که فرزندپروری یک نوجوان آسان خواهد بود. هنوز هم ، تا زمانی که بچه های خودتان به آن مرحله نرسند ، اعتقاد بر این است که خانواده شما از مشکلات رفتاری نوجوانان مصون خواهند بود. نه ، به خود می گویید ، نوجوان شما هرگز حرف نمی زند ، خیلی دیر بیرون می ماند یا ابروهای او را سوراخ نمی کند.

 

استوارت گلدمن ، MD ، مدیر آموزش روانپزشکی در بیمارستان کودکان در بوستون ، می گوید: نوجوانان اساساً با والدین خود سر سخت نمی گیرند. وی توضیح می دهد: نوجوانی برای کودکان از نظر جسمی و شناختی یک تغییر سریع است. این وظیفه نوجوان است که والدین خود را اخراج کرده و سپس سالها بعد آنها را مجدداً استخدام کند ، اما به عنوان مشاور و نه مدیر.

اما این بدان معنا نیست که شما باید آن را دراز کشیده بگیرید. با یک روش صحیح ، می توانید مشکلات رفتاری نوجوان زیر را به روشی نسبتاً متمدن برطرف کنید.

نوجوان شما به نظر می رسد از شما متنفر است

یک دقیقه کودک شیرین شما از شما التماس می کند که به سفر کلاس بیایید یا هنگام خوابیدن با آنها دراز بکشید. سپس ، به نظر می رسد یک شبه ، آنها شروع به رفتار با شما مانند خاک می کنند ، هر آنچه را می گویید تخفیف می دهند و از پیشنهادات شما پنهان می کنند.

اگر خوب دقت کنید ، می بینید که قبلاً ، وقتی کودک نوپایی بودند ، این مشکل را پشت سر گذاشته اید – فقط به جای اینکه فریاد بزنید نه! مانند یک کودک دو ساله ، یک نوجوان به راحتی از انزجار چشمهای خود را می چرخاند.

نادین کسلو ، دکترای روانشناسی ، متخصص کودکان و خانواده ها در دانشگاه اموری در آتلانتا ، می گوید:  این اتفاق برای والدین بسیار سخت است. اما بخشی از دوره نوجوانی مربوط به جدایی و تفکیک است و بسیاری از بچه ها برای یافتن هویت خود نیاز به رد والدین خود دارند. نوجوانان بیشتر از اینکه به خانواده خود بپردازند بر روی دوستان خود تمرکز می کنند که این نیز طبیعی است.

پیشنهاد مطالعه مقاله فواید برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان را داریم. با پیشرفت تکنولوژی زندگی ها به سمت الکترونیکی شدن رفته است. فرزندان ما دسترسی به انواع و اقسام اطلاعات در دنیای امروز را دارند. نمی توان جلوی این دسترسی را گرفت ولی می توان تا حد زیادی این دسترسی را کنترل کرد. برنامه نویسی کودکان و نوجوانان در کشور های پیشرفته بیشتر گسترش یافته است. ما نیز باید این فاصله را در کشورمان پر کنیم.

فرزندان ما زمان زیادی را به بازی های کامپیوتری می پردازند. یا در شبکه های مجازی وقت خود را می گذرانند. اگر ما بتوانیم استفاده از آموزش کامپیوتر به کودکان این فضا را به صورت کنترل شده و هدفمند در آوریم. نه تنها آسیب به حداقل می رسد بلکه فواید بسیاری برای فرزندمان دارد.

شاید این سوال ها به ذهن شما هم رسیده باشد!

وظایف مشاوران کودک چیست؟

مشاوران کودک خدمات بسیاری را به کودکان و نوجونان آسیب پذیر انجام می دهند. از همه مهمتر ، این متخصصان بهداشت روان با داشتن دانش کامل درمورد کمک به کودک شما می توانند از کمکی که برای حل مشکلات خود و از سرگیری یک زندگی سالم و تولیدی لازم است دریافت کنند.

چگونه می توان با نوجوانان رابطه برقرار کرد؟

6 نکته برای ایجاد روابط اصیل با نوجوانان
1) گوش کنید …
2) جنبه انسانی خود را نشان دهید. …
3) در صورت لزوم مرزها را تعیین کنید. …
4) مقاومت را به عنوان محافظت در نظر بگیرید. …
5) مهارت های اساسی مشاوره را ، فارغ از حرفه خود ، بیاموزید.
6) مراقبت از خود را تمرین کنید.

مشاوره کودک و نوجوان چیست؟

مشاوره کودک و نوجوان به کودک یا نوجوان کمک می کند تا نگرانی هایی را که ممکن است در رشد اجتماعی ، عاطفی یا شناختی آنها ایجاد کند ، کشف کنند. روند درمانی مشاوره کودک و نوجوان به آنها این فرصت را می دهد تا احساسات دشوار یا گیجی را در یک محیط امن با مرزهای مشخص ابراز کنند.

چه حوادثی ممکن است بر سلامت روان کودک و نوجوان تأثیر بگذارد؟

تولد یک خواهر و برادر

مرگ عزیزی مانند یکی از اعضای خانواده یا حیوان خانگی

آزار جسمی

فقر یا بی خانمانی

بلای طبیعی

خشونت خانگی

نقل مکان به مکان جدید یا حضور در مدرسه جدید

اذیت شدن

پذیرفتن مسئولیت بیشتر از سن مناسب

طلاق یا جدایی والدین

مشاوران کودک چه کسانی هستند؟

مشاوران کودک متخصصان بهداشت روان هستند ، که بینش بسیار خوبی در مورد رشد اجتماعی و عاطفی و سلامت روان کودک شما ارائه می دهند. درک این نکته مهم است که بسیاری از اوقات اشکالات در این مناطق ممکن است برای افراد نزدیک به کودک قابل مشاهده نباشد. اینجاست که مشاوران کودک وارد می شوند.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید