برنامه نویسی کودکان اسکراچ

آموزش برنامه نویسی کودکان اسکراچ

اسکراچ یک زبان برنامه نویسی بصری است که بر پرورش خلاقیت و تفکر منطقی متمرکز است. اگرچه هر سنی برای یادگیری برنامه نویسی کودکان اسکراچ مناسب است ، اما کودکان گیرنده ایده آل برنامه اسکراچ هستند. با آموزش نحوه استفاده از برنامه اسکراچ ، کودکان  یاد می گیرند تا شرایط و مشکلات را از هر نوع به روشی منطقی و ساختاری برطرف و حل کنند. اسکراچ جزو لیست بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان می باشد.

کارشناسان برنامه نویسی کودکان اسکراچ را گزینه خوبی برای شروع می بینند ، هدف اصلی باید این باشد که بتواند مفاهیم ، ایده های اساسی و گردش کار در مورد برنامه نویسی و تفکر محاسباتی را به روشی سرگرم کننده و جذاب درک و جذب کند ، به طوری که یک علاقه و مبنای فنی ایجاد کند.

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله برنامه نویسی اسکرچ بپردازید.

مزایای یادگیری برنامه نویسی کودکان اسکراچ

اسکراچ یک زبان بصری است که توسط MIT ساخته شده است و مبتنی بر بلوک هایی است که به عنوان یک پازل کنار هم قرار می گیرند. این یک روش ساده برای یادگیری برنامه نویسی اسکراچ است. اما این سادگی رابط کاربری یا رنگ آن نباید زبان قدرتمندی را پنهان کند که پروژه های بزرگی را که به تدریج قابل دستیابی هستند ، پذیرفته است.

مزایا برنامه نویسی کودکان اسکراچ

تشویق خلاقیت و تفکر منطقی

استفاده از برنامه اسکراچ از طریق جستجوی راه حل های مختلف برای یک مسئله ، توسعه تفکر منطقی را تشویق می کند. با برنامه نویسی کودکان اسکراچ ، کودک می تواند ظرفیت خود را در ساختار و سازماندهی بیشتر در مدیریت منابع و استفاده از ابزاری که او را برای رسیدن به حل یک کار خاص هدایت می کند ، توسعه دهد.

بلوک های رنگی گروه بندی شده در برنامه اسکراچ ، کشیده شده و آزاد می شوند تا نتیجه فوری حاصل شود. صحبت از کودکان ، به آنها امکان می دهد حرکاتی را ایجاد کنند ، صداها را اضافه کنند ، سناریوها را تغییر دهند یا به روشی ساده بازی بسازند و به رشد خلاقیت آنها کمک کند. آموزش کامپیوتر به کودکان اصل مهمی است که نباید فراموش شود.

سن توصیه شده برای شروع  برنامه نویسی کودکان اسکراچ 6-7 سال یا هنگامی که روان خواندن را شروع می کنند ، خواهد بود. اما در غیر این صورت ، نسخه Junior وجود دارد که در آن ، زبان کاملاً تصویری است.

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله آموزش آنلاین اسکرچ بپردازید.

برنامه اسکراچ برای کودکان

چرا برنامه نویسی می کنید؟

1 – کدنویسی منجر به نوآوری می شود. در دنیای امروز تحت سلطه فناوری ، کدنویسی در همه جا وجود دارد. بدون شک ، این روش انقلابی در نحوه مصرف دانش ، کار و ارتباط با مردم ایجاد کرده است. نکته مهم ، با شروع برنامه نویسی اسکراچ از سنین پایین ، کودکان ابزارهای اساسی مورد نیاز ایده های نو را تولید می کنند.

2 – برنامه نویسی اسکراچ مهارت های تفکر را توسعه می دهد. این امر نیاز به تفکر زیادی در مورد کاوش در مناطق فعال مغز دارد. همچنین شامل تفکر فرایندگرا است. به خصوص ، رمزگذاری ابتدا به کودک کمک می کند تا مهارت های تفکر خود را رشد دهد.

3 – برنامه نویسی اسکراچ بهتر است در سنین نوجوانی فرا گرفته شود. کدنویسی در برنامه اسکراچ باعث پیشرفت خلاقیت می شود. این امر مستلزم نوآوری و خلاقیت است. علاوه بر این ، کودکان را تشویق می کند که خارج از چارچوب فکر کنند و خلاقیت خود را در یافتن راه حل ها کشف کنند.

4 – کدگذاری باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود.

5 – کودکان با طراحی و ایجاد پروژه های کدگذاری خود در برنامه اسکراچ احساس موفقیت را تجربه می کنند. علاوه بر این به ایجاد اعتماد به نفس کمک می کند.

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله اسکرچ جونیور چیست؟ بپردازید.

معرفی ایرانیان سایبر

ایرانیان سایبر به آموزش برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان 12 تا 18 سال با هدف کسب درآمد می پردازد. ما به نوجوانان 12 سال به بالا زبان اسکرچ را پیشنهاد نمی کنیم. شما می توانید با ثبت نام در دوره های صفر تا صد ما راهی برای کسب درآمد از برنامه نویسی بیابید.

چگونه با اسکراچ شروع کنیم

شروع سرگرمی و یادگیری با برنامه نویسی کودکان اسکراچ سریع ، ساده و رایگان است. نسخه جدید Scratch 3.0 Flash را پشت سر می گذارد و برنامه اسکراچ به ما امکان می دهد بدون هیچ مشکلی از آن در هر دستگاه فعلی استفاده کنیم.

برنامه اسکراچ از طریق مرورگر وب کار می کند ، بنابراین می توان از کامپیوتر و حتی تلفن های هوشمند برای اجرای برنامه های ساخته شده با Scratch و برنامه نویسی کودکان اسکراچ استفاده کرد. فقط به آدرس وب  اسکراچ بروید و شروع به کار کنید.

اگر ترجیح می دهید از نسخه محلی استفاده کنید که به اتصال اینترنت نیازی ندارد ، نسخه های دسکتاپ Scratch 3.0 برای سیستم عامل های ویندوز ، لینوکس و مک وجود دارد.

اگرچه برای استفاده از برنامه اسکراچ نیازی به ثبت نام نیست ، اما توصیه می شود برای کودک حساب ایجاد کنید و او بتواند پروژه هایی  برنامه نویسی کودکان اسکراچ را که انجام می دهد ذخیره کند. یا برای ادامه کار با یکی از کارهای انجام شده یا تمام نشده

ثبت نام باز است و حداقل سن لازم نیست ، اما تأیید حساب از طریق ایمیل از طرف والدین / مربی ضروری است.

اولین پروژه ها با اسکراچ

هنگامی که منابع و تجهیزات لازم را داشته باشیم، مهمترین لحظه انتظار می رود: شروع برنامه نویسی کودکان اسکراچ  در این سنین اولیه بسیار مهم است که یادگیری معنی دار و سرگرم کننده باشد. اگر در هنگام سرگرمی کودک را وادار به یادگیری اسکراچ کنیم ، شانس زیادی برای به دست آوردن آن داریم.

برنامه نویسی اسکراچ بصری

بازی ها و پروژه های کوچک

روش ایده آل برای شروع برنامه نویسی کودکان اسکراچ یادگیری براساس چالش های موجود در بازی ها و پروژه های کوچک است که در برنامه اسکراچ کودکان می توانند خلاقیت خود را آزاد کنند.

با نسخه جدید برنامه اسکراچ 3.0 که منبع بهبود یافته است و اکنون بصری تر است. این امکان را به شما می دهد تا هنگام تماشای فیلم یا تصاویر متحرک تمرین کنید. علاوه بر این ، آنها اکنون شامل راهنمای معلم و کارت های برنامه نویسی کودکان اسکراچ  مرتبط با آن پروژه خاص هستند.

هنگامی که کودکان از قبل با رابط کاربری و برخی گزینه ها آشنا شدند ، از MIT پروژه های ساده مرتبط با زمینه ها و اهداف مختلف ارائه می دهند. در این پروژه ها کودکان باید پروژه پایه را آزادانه اصلاح کنند ، عناصر را با توجه به معیارهای خود اصلاح یا اضافه کنند.

هر پروژه منتشر شده در برنامه اسکراچ می تواند به عنوان پایه ای برای یادگیری استفاده شود. فقط کافیست “به داخل نگاه کنید” تا کدی را که با آن ساخته شده است بدانید و آزادانه آن را اصلاح یا تطبیق دهید.

پیشنهاد میکنم به مشاهده دوره مبانی برنامه نویسی (سی پلاس پلاس) برای کودکان و نوجوانان بپردازید.

 

اگرچه پروژه ها یا بازی های هدایت شونده با ساختاری ثابت وجود دارد که باید از آنها پیروی کرد ، اما به کودکان توصیه می شود که با عناصری که هدف اصلی تمرین برنامه نویسی را تغییر نمی دهد اما به آنها کمک می کند تا تصمیم بگیرند ، تصمیمات شخصی یا تست های آزمون / خطا بگیرند.

توصیه دیگری برای آموزش برنامه نویسی کودکان اسکراچ این است که می توانیم پس از اتمام پایه پروژه ، پیش نمایش را برای تغییر یا افزودن ویژگی ها و پیشرفت های جدید اضافه کنیم. با این کار ما به ارتقا خلاقیت و همچنین یادگیری با سرعت خود ادامه می دهیم.

برنامه نویسی کودکان اسکراچ یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر بلوک است که به برنامه نویسی کودکان اسکراچ ساده سازی کدنویسی برای مبتدیان کمک می کند.

آیا اسکرچ برای برنامه نویسی مناسب است؟

اسکرچ فقط مقدمه خوبی برای برنامه نویسی نیست. این در نوع خود یک زبان برنامه نویسی واقعی است. ... اسکرچ دارای ویژگی های مهم بسیاری از زبان های برنامه نویسی است ، مانند حلقه ها (تکرار بلوک) و شرطی (بلوک های اگر-سپس)

آیا برنامه نویسی اسکرچ رایگان است؟

بله! اسکرچ به صورت رایگان در دسترس است. شما می توانید از آن در مدرسه خود استفاده کنید ، و می توانید دوره ای راجع به آن (حتی دوره ای که هزینه دارد) تدریس کنید.

اسکرچ برای چه سنی است؟

با برنامه نویسی اسکرچ، کودکان کم سن (5-7 سال) هنگام برنامه ریزی داستان ها و بازی های تعاملی خود ، مهارت های مهم جدید را می آموزند. با جمع کردن بلوک های برنامه نویسی گرافیکی ، کودکان می توانند شخصیت ها را حرکت دهند ، بپرند ، برقصند و آواز بخوانند

برنامه نویسی کودکان اسکراچ
Scratch children programming 1

کارگردان: حسن عزیزی

تاریخ ایجاد شد: 2021-11-17 15:29

امتیازدهی ویرایشگر:
4.8

4 دیدگاه دربارهٔ «آموزش برنامه نویسی کودکان اسکراچ»

    1. مربیان Scratch را ترجیح می دهند زیرا آموزش آن ساده و آسان است، اما برنامه نویسان واقعی معتقدند که بهترین رویکرد برای یک مبتدی شروع با سی پلاس پلاس است که اصول برنامه نویسی را عمیقاً ایجاد می کند.

    1. Scratch بهترین مقدمه برای برنامه نویسی برای مبتدیان و کودکان خردسال است. به زبان ساده، این یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر بلوک است که به ساده سازی کدنویسی برای مبتدیان کمک می کند. … یکی دیگر از جنبه هایی که Scratch را برای مبتدیان خوب می کند این است که شما همیشه برای شروع به کتابچه راهنمای کاربر نیاز ندارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *