ثبت نام
جاوا اسکریپت چیست

جاوا اسکریپت چیست؟

سرفصل‌های مقاله

جاوا اسکریپت چیست یک زبان برنامه نویسی است که توسعه دهندگان از آن برای ایجاد صفحات وب تعاملی استفاده می کنند. جاوا اسکریپت چیست؟ از تازه‌سازی فیدهای رسانه‌های اجتماعی گرفته تا نمایش انیمیشن‌ها و نقشه‌های تعاملی، توابع جاوا اسکریپت چیست می‌توانند تجربه کاربری یک وب‌سایت را بهبود بخشند.

به عنوان یک زبان برنامه نویسی سمت کلاینت، یکی از فناوری های اصلی شبکه جهانی وب است. به عنوان مثال، جاوا اسکریپت چیست که یک چرخ فلک تصویر، یک منوی کشویی کلیک برای نمایش، جاوا اسکریپت چیست در یک صفحه وب را مشاهده کردید، اثرات جاوا اسکریپت را مشاهده می کنید.

کاربرد های جاوا اسکریپت چیست؟

از لحاظ تاریخی، صفحات وب ثابت بودند، جاوا اسکریپت چیست شبیه به صفحات یک کتاب. یک صفحه ثابت عمدتاً اطلاعات را در یک طرح بندی ثابت نمایش می دهد و تمام آنچه را که اکنون از یک وب سایت آموزش جاوا صفر تا صد مدرن انتظار داریم انجام نمی دهد.

جاوا اسکریپت به عنوان یک فناوری سمت مرورگر ظاهر شد تا برنامه های وب را پویاتر کند. با استفاده از جاوا اسکریپت، مرورگرها می توانند به تعامل کاربر پاسخ دهند و طرح بندی محتوای صفحه وب را تغییر دهند.

با رشد زبان، توسعه دهندگان جاوا اسکریپت کتابخانه ها، چارچوب ها و شیوه های برنامه نویسی ایجاد کردند جاوا اسکریپت چیست و شروع به استفاده از آن خارج از مرورگرهای وب کردند.

کاربرد های جاوا اسکریپت چیست؟

امروزه می توانید از جاوا اسکریپت هم برای توسعه سمت کلاینت و هم برای توسعه سمت سرور استفاده کنید. ما برخی از موارد استفاده متداول را در زیربخش های زیر ارائه می کنیم:

جاوا اسکریپت چیست از لحاظ تاریخی، صفحات وب ثابت بودند، شبیه به صفحات یک کتاب. یک صفحه ثابت عمدتاً اطلاعات را در یک طرح بندی ثابت نمایش می دهد و تمام آنچه را که اکنون بهترین دوره جاوا اسکریپت از یک وب سایت مدرن انتظار داریم انجام نمی دهد.

جاوا اسکریپت به عنوان یک فناوری سمت مرورگر ظاهر شد تا برنامه های وب را پویاتر کند. با استفاده از جاوا اسکریپت، مرورگرها می توانند به تعامل کاربر پاسخ دهند و طرح بندی محتوای صفحه وب را تغییر دهند.

با رشد زبان، توسعه دهندگان جاوا اسکریپت کتابخانه ها، جاوا اسکریپت چیست چارچوب ها و شیوه های برنامه نویسی ایجاد کردند و شروع به استفاده از آن خارج از مرورگرهای وب کردند.

امروزه می توانید از جاوا اسکریپت هم برای توسعه سمت کلاینت و هم برای توسعه سمت سرور استفاده کنید. ما برخی از موارد استفاده متداول را در زیربخش های زیر ارائه می کنیم:

جاوا اسکریپت چگونه کار می کند؟

جاوا اسکریپت چگونه کار می کند؟

همه زبان های برنامه نویسی با ترجمه دستور زبان انگلیسی به کد ماشین کار می کنند آموزش صفر تا صد جاوا اسکریپت رایگان که سیستم عامل آن را اجرا می کند. جاوا اسکریپت به طور گسترده به عنوان یک زبان برنامه نویسی یا یک زبان تفسیری طبقه بندی می شود.

کد جاوا اسکریپت تفسیر می شود، یعنی مستقیماً توسط یک موتور جاوا اسکریپت به کد زبان ماشین زیرین ترجمه می شود. با سایر زبان های برنامه نویسی، یک کامپایلر کل کد را در یک مرحله جداگانه به کد ماشین کامپایل می کند.

موتور جاوا اسکریپت

موتور جاوا اسکریپت یک برنامه کامپیوتری است که کد جاوا اسکریپت را اجرا می کند. جاوا اسکریپت چیست اولین موتورهای جاوا اسکریپت مفسر صرف بودند، اما همه موتورهای مدرن از کامپایل در زمان یا زمان اجرا برای بهبود عملکرد استفاده می کنند.

جاوا اسکریپت سمت کلاینت

جاوا اسکریپت سمت کلاینت به نحوه کار جاوا اسکریپت در مرورگر شما اشاره دارد. یادگیری زبان جاوا اسکریپت در این حالت موتور جاوا اسکریپت داخل کد مرورگر است. همه مرورگرهای وب اصلی دارای موتورهای جاوا اسکریپت داخلی خود هستند.

جاوا اسکریپت چیست توسعه دهندگان برنامه های کاربردی وب کد جاوا اسکریپت را با توابع مختلف مرتبط با رویدادهای مختلف مانند کلیک ماوس یا شناور ماوس می نویسند. این توابع تغییراتی را در HTML و CSS ایجاد می کنند.

1. مرورگر یک صفحه وب را هنگام بازدید از آن بارگیری می کند.

2. در حین بارگذاری، مرورگر صفحه و تمام عناصر آن مانند دکمه ها، برچسب ها و کادرهای بازشو را به یک ساختار داده به نام Document Object Model (DOM) تبدیل می کند.

3. موتور جاوا اسکریپت مرورگر کد جاوا اسکریپت را به بایت کد تبدیل می کند. جاوا اسکریپت چیست این کد یک واسطه بین نحو جاوا اسکریپت و ماشین است.

4. رویدادهای مختلف، مانند کلیک ماوس روی یک دکمه، آموزش جاوا اسکریپت اجرای بلوک کد جاوا اسکریپت مرتبط را آغاز می کند. سپس موتور بایت کد را تفسیر می کند و تغییراتی را در DOM ایجاد می کند.

جاوا اسکریپت سمت سرور
جاوا اسکریپت سمت سرور به استفاده از زبان برنامه نویسی در منطق سرور back-end اشاره دارد. در این حالت موتور جاوا اسکریپت مستقیماً روی سرور قرار می گیرد. یک تابع جاوا اسکریپت سمت سرور می تواند به پایگاه داده دسترسی داشته باشد.

عملیات منطقی متفاوتی را انجام دهد و به رویدادهای مختلفی که توسط سیستم عامل سرور ایجاد می شود پاسخ دهد. مزیت اصلی اسکریپت نویسی سمت سرور این است که می توانید پاسخ وب سایت را بر اساس نیازهای خود، حقوق دسترسی و درخواست های اطلاعاتی از وب سایت سفارشی کنید.

کلمه پویا هم جاوا اسکریپت سمت کلاینت و سمت سرور را توصیف می کند. رفتار پویا توانایی به روز رسانی صفحه وب برای تولید محتوای جدید در صورت لزوم است. تفاوت بین جاوا اسکریپت سمت کلاینت و سمت سرور در نحوه تولید محتوای جدید نهفته است.

کد سمت سرور به صورت پویا محتوای جدید جاوا اسکریپت چیست را با استفاده از منطق برنامه و تغییر داده ها از پایگاه داده تولید می کند. از طرف دیگر، جاوا اسکریپت سمت کلاینت، با استفاده از منطق رابط کاربری و اصلاح محتوای صفحه وب که از قبل در مشتری وجود دارد.

به صورت پویا محتوای جدیدی را در مرورگر تولید می کند. معنی در این دو زمینه کمی متفاوت است، اما مرتبط است، و هر دو رویکرد با هم برای بهبود تجربه کاربر کار می کنند.

به غیر از پیاده سازی در ویژگی های پویا، تفاوت دیگر بین دو استفاده از جاوا اسکریپت در منابعی است جاوا اسکریپت چیست که کد می تواند به آن دسترسی داشته باشد. در سمت کلاینت، مرورگر محیط زمان اجرا جاوا اسکریپت را کنترل می کند. کد فقط می تواند به منابعی دسترسی داشته باشد.

که مرورگر به آن اجازه دسترسی دارد. به عنوان مثال، نمی تواند محتوا را روی هارد دیسک شما بنویسد مگر اینکه روی دکمه دانلود کلیک کنید. از سوی دیگر، توابع سمت سرور می توانند در صورت نیاز به تمام منابع ماشین سرور دسترسی داشته باشند.

فریمورک های جاوا اسکریپت چیست؟

مانند کتابخانه های جاوا اسکریپت، چارچوب های جاوا اسکریپت مجموعه ای از کدهای از پیش نوشته شده هستند که عملکردهای مختلفی را انجام می دهند و می توانند دوباره مورد استفاده قرار گیرند.

با این حال، در حالی که کتابخانه‌های جاوا اسکریپت یک ابزار تخصصی برای استفاده درخواستی هستند، چارچوب‌های جاوا اسکریپت مجموعه ابزار کاملی هستند که به شکل‌دهی و سازماندهی هر برنامه وب کمک می‌کنند.

اگر کد برنامه جاوا اسکریپت را به عنوان یک خانه در نظر می گیرید، چارچوب جاوا اسکریپت طرح اولیه ای است که برای ساخت خانه استفاده می شود. در اینجا چند نمونه از موارد استفاده برای چارچوب های جاوا اسکریپت آورده شده است:

توسعه وب و اپلیکیشن موبایل

AngularJS چارچوبی است که توسعه و آزمایش برنامه های کاربردی وب مانند برنامه های کاربردی تجارت الکترونیک، برنامه های کاربردی بلادرنگ و برنامه های ویدیویی را ساده می کند. React Native فریمورک دیگری است که از توسعه اپلیکیشن موبایل رندر شده بومی برای iOS و اندروید پشتیبانی می کند.

توسعه وب ریسپانسیو

وب سایت های واکنش گرا تجربه کاربری ثابتی را در هر دستگاهی ارائه می دهند. به عنوان مثال، صفحه نمایش موبایل و تبلت کوچکتر از صفحه نمایش دسکتاپ و لپ تاپ است.

شما می‌خواهید که وب‌سایت داده‌ها را حتی در صفحه کوچک‌تر به‌طور دقیق نمایش و ارائه کند، بدون اینکه برای مثال انتهای وب‌سایت را قطع کند. با استفاده از چارچوب‌هایی از طراحی واکنش‌گرا سود ببرند و به راحتی ظاهر و احساس وب‌سایت را در پلتفرم‌های مختلف سفارشی کنند.

مزایای جاوا اسکریپت چیست؟

سینتکس جاوا اسکریپت از زبان برنامه نویسی جاوا الهام گرفته شده است و یادگیری و کدنویسی آن آسان است. توسعه دهندگان تقریباً در هر وب سایت و برنامه تلفن همراه برای اسکریپت نویسی سمت مشتری از جاوا اسکریپت استفاده می کنند.

Node.js همچنین در دهه گذشته محبوبیت قابل توجهی برای برنامه نویسی باطن به دست آورده است. جاوا اسکریپت چیست بسیاری از پلتفرم های اصلی پخش و ویدیو در Node.js کدگذاری شده اند.

استقلال سکو را به دست آورید

برخلاف سایر زبان های برنامه نویسی، می توانید جاوا اسکریپت را در هر صفحه وب قرار دهید و از آن با بسیاری از چارچوب ها و زبان های توسعه وب دیگر استفاده کنید.

وقتی آن را نوشتید، می توانید کد جاوا اسکریپت را روی هر ماشینی اجرا کنید. بنابراین، جاوا اسکریپت پلت فرم توسعه برنامه را مستقل می کند.شما می توانید از جاوا اسکریپت برای کاهش بار سرور و ازدحام شبکه استفاده کنید زیرا می تواند عملیات منطقی را اجرا کند.

بسیاری از کارهای سرور را روی خود کلاینت انجام دهد. به عنوان مثال، فرآیند پر کردن فرم ثبت نام را در نظر بگیرید. جاوا اسکریپت به سرعت بررسی می کند که آیا شماره 10 رقمی را برای قسمت تلفن همراه وارد کرده اید یا خیر.

اگر این درخواست ها به سرور ارسال می شد، جاوا اسکریپت چیست صفحه شما برای هر خطایی دوباره بارگذاری می شد و روند ثبت نام را بسیار کند و خسته کننده می کرد.

رابط کاربری را بهبود بخشید

جاوا اسکریپت وب سایت های زیبایی ایجاد می کند که یافتن و پردازش اطلاعات پیچیده را راحت می کند. جاوا اسکریپت چیست توسعه دهندگان از جاوا اسکریپت برای گسترش عملکرد و خوانایی و برای کارآمدتر کردن تعامل کاربر وب سایت استفاده می کنند.

پشتیبانی از همزمانی

جاوا اسکریپت می تواند چندین مجموعه مختلف جاوا اسکریپت چیست از دستورالعمل ها را به صورت موازی اجرا کند. در باطن، Node.js می‌تواند پاسخ‌های سرور با مقیاس بالا را بدون مصرف همان مقدار پهنای باند مدیریت و پردازش کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + یک =