بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان

انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ممکن است دشوار باشد، به ویژه هنگامی که صحبت از انتخاب اولین زبان برنامه نویسی برای یادگیری می شود. با وجود بسیاری از زبان های مختلف برنامه نویسی، بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان چیست؟ از کجا باید شروع کنید؟

ما اینجا هستیم تا به شما در تصمیم گیری و یافتن بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان کمک کنیم!

ما نکات و ترفندهایی را برای شما در انتخاب زبان های برنامه نویسی کودکان و نوجوانان 8 تا 18 سال و بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان بیان می کنیم، اینکه کودک باید با چه زبانی شروع کند و … پس در مورد 5 زبان برنامه نویسی برای کودکان بیشتر بخوانید تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام یک برای فرزند شما بهترین است.

ابتدا برای آشنایی با دوره های برنامه نویسی صفر تا صد ما کلیپ زیر را ببینید.

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان مبتنی بر بلوک

برای کودکان در گروه سنی 8-11 سال ، یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر متن ممکن است یک نقطه شروع عالی نباشد. در عوض زبانهای برنامه نویسی مبتنی بر بلاک راهی برای یادگیری برنامه نویسی و حل مسئله اساسی بدون نیاز به نگرانی در مورد نحو، مدیریت خطا و سایر مفاهیم پیچیده برنامه نویسی ارائه می دهند.

در این بازه سنی بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان می تواند در بین زبان های برنامه نویسی بصری باشد که رابط های کشیدن و رها کردن را ارائه می دهند.. فرزند شما می تواند برنامه خود را با استفاده از بلوک های ساختاری به جای متن ، شبیه لگوها جمع کند. اغلب، این رابط ها حتی در مرورگر وب نیز درست کار می کنند! آموزش کامپیوتر به کودکان اصل مهمی است که نباید فراموش شود

اسکرچ ، Snap  و Blockly همگی نمونه هایی از زبان های برنامه نویسی مبتنی بر بلوک هستند. ما برای یادگیری بصری و جذابیت بصری  اسکرچ را به کودکان 8 تا 11 سال توصیه می کنیم.

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان scratch

1 – اسکرچ

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان اسکرچ یک روش عالی برای کودکان در گروه سنی 8-11 سال برای شروع برنامه نویسی و بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان است. این پروژه در سال 2003 به عنوان یک پروژه منبع باز در MIT توسعه یافت. 18 سال بعد ، اسکرچ هنوز هم یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی مبتنی بر بلوک است و جامعه آنلاین آن به رشد خود ادامه می دهد.

محبوبیت کدنویسی اسکرچ عمدتا به این دلیل است که به بچه ها امکان می دهد بازی های ویدئویی تعاملی ، انیمیشن ها و داستان های خلاقانه با تنوع زیادی از تصاویر پس زمینه و شخصیت ها را ایجاد کنند. بچه ها می توانند درست در ایجاد پروژه های برنامه نویسی سرگرم کننده و جذاب پرش کنند، در حالی که مهارت های زندگی مانند خلاقیت ، داستان سرایی و تفکر منطقی را نیز ایجاد می کنند.

یکی دیگر از مزایای Scratch دسترسی آسان به آن است. می توانید از آن در مرورگر وب خود استفاده کنید یا در چندین دستگاه بارگیری شود.

ایرانیان سایبر معتقد است اسکرچ بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان 8 تا 11 سال است اما اگر فرزند شما از استعداد بالایی برخوردار است می توان به زبان های برنامه نویسی مبتنی بر متن هم فکر کرد.

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان مبتنی بر متن

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان محدوده سنی 11+ سال، زبان های برنامه نویسی مبتنی بر متن است. در مقایسه با برنامه نویسی مبتنی بر بلوک ، زبانهای مبتنی بر متن نیاز دارند که کودکان با صفحه کلید راحت تر باشند و درک بهتری از تفکر منطقی و مفاهیم حساب سطح بالا داشته باشند.

زبانهای متنی توانایی مقابله با طیف وسیع تری از پروژه ها و درک عمیق تری از مفاهیم علوم رایانه را دارند. زبان های برنامه نویسی مبتنی بر متن نیز مرحله بعدی طبیعی برای دانش آموزانی است که قبلاً در برنامه نویسی مبتنی بر بلوک تبحر داشته اند.

C++ ، پایتون ، جاوا ، CSS / HTML ، جاوا اسکریپت و روبی همگی نمونه هایی از زبان های برنامه نویسی مبتنی بر متن هستند.

پیشنهاد میکنم به مشاهده مقاله برنامه نویسی کودکان بپردازید.

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان ++C

2 – C++

C++ یکی از مهمترین زبانهای برنامه نویسی است اما اغلب دانش آموزان دچار سردرگمی می شوند که آیا باید با این زبان برنامه نویسی شروع کنند یا خیر.

ممکن است C++ برای بچه ها دشوار باشد زیرا ممکن است شبیه بسیاری از ریاضیات باشد و دانش آموزان را از ایده برنامه نوسی منصرف کند. اما وقتی دانش آموزان اصول C++ را بفهمند ، دیگر بازگشتی وجود ندارد. شما متعجب خواهید شد اگر بدانید که اکثر برنامه نویسان موفق سفر خود را با C++ آغاز کردند. اگر هدف کسب درآمد برای نوجوانان است بهترین زبان برنامه نویسی برای نوجوانان C++ می تواند باشد.

چرا C++ ؟

C++ به طور مشهور دارای یک منحنی یادگیری شیب دار است ، اما اگر بچه ها شما را به وقت گذاشتن برای یادگیری این زبان ترغیب کنند ، شگفتی برای برنامه های شغلی شما ایجاد می کند. C++ به کودک شما کمک می کند مهارتهای واقعی حل مسئله را بهبود بخشد و او قادر خواهد بود پایه خوبی در اصول برنامه نویسی ایجاد کند. C++ همچنین می تواند به کودک شما در ایجاد عادات خوب برنامه نویسی کمک کند که منجر به یک سبک کدگذاری واضح و سازگار می شود.

C++ برای کودکان

C++ یک زبان برنامه نویسی حساس به حروف کوچک است که در فرآیندهای عمومی استفاده می شود. از برنامه نویسی شی گرا ، عمومی و همچنین رویه ای پشتیبانی می کند. از ویژگی های هر دو زبان سطح پایین و سطح بالا برخوردار است از این رو به عنوان یک زبان سطح متوسط ​​شناخته می شود.

C++ برای چه استفاده می شود؟

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان C++ با تنوع زیادی از برنامه ها و مشکلات سروکار دارد که بیشتر روی عملکرد متمرکز است. این برنامه در برنامه نویسی سیستم بزرگ متمرکز شده است. این نرم افزار به توسعه انیمیشن 3 بعدی ، مرورگرهای وب مانند Firefox و chrome ، سایر نرم افزارها مانند نرم افزار پزشکی ، نرم افزار برای مطب و … کمک می کند. همچنین در بازی های Blizzard ، اسکنرهای MRI ، فناوری های PDF و غیره استفاده می شود.

پیشنهاد میکنم به مشاهده دوره مبانی برنامه نویسی (سی پلاس پلاس) برای کودکان و نوجوانان بپردازید.

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان python

3-  پایتون

پایتون گزینه ای مناسب برای شروع  برنامه نویسی دانش آموزان با زبان های برنامه نویسی مبتنی بر متن است. پایتون  یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی برای مبتدیان است. این امر باعث می شود تا این زبان نه تنها یک زبان یادگیری خوب باشد، بلکه مقدمه ای عالی برای برنامه نویسی در دنیای واقعی باشد.

پایتون زبانی قدرتمند و منعطف است که ساختاری بسیار منظم دارد و کدنویسی در آن راحت است. این زبان برنامه نویسی تمرکز ویژه ای روی خوانایی کد ها دارد. به صورتی که برنامه نویسان به راحتی می توانند با آنها ارتباط برقرار کنند.

هنگام شروع کار با پایتون نیازی به درک انواع داده ها ، مدیریت حافظه و سایر موضوعات دشوارتر علوم کامپیوتر ندارد و این گزینه را به جایگزینی عالی برای جاوا ، C ++  یا سایر زبان های برنامه نویسی پیشرفته تر تبدیل می کند. بعلاوه، در مقایسه با بیشتر زبانهای برنامه نویسی، نحوه کد پایتون بیشتر شبیه انگلیسی است.

پیشنهاد میکنم به مشاهده آموزش پایتون برای کودکان بپردازید.

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان css html js

4 – HTML / CSS

از زبانهای برنامه نویسی html/css برای کمک به بچه ها به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان در ایجاد وب سایت استفاده می شود

برنامه نویسی HTML و CSS به دانش آموزان امکان می دهد تا وب سایت ها و برنامه های وب را بررسی کنند.

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکانی که علاقه زیادی به طراحی دارند ، HTML و CSS ممکن است  فرصتی مهیج برای دیدن نیم نگاه اولیه توسعه وب و برنامه های وب فراهم کنند.

HTML کدی است که بیشتر صفحات وب در آن نوشته شده اند و نحوه ساختار اطلاعات در یک صفحه وب را تعریف می کند. سپس کد CSS نحوه ظاهر صفحه وب را مشخص می کند: از جمله رنگ ها ، قلم ها و سایر جنبه های طراحی صفحه!

این زبان ها با هم تمام مهارت های اساسی را که شما برای ایجاد یک صفحه وب اساسی نیاز دارید، می دهد و آنها را برای دانش آموزانی که از هنر و خلاقیت لذت می برند ، عالی می کند.

پیشنهاد میکنم به مشاهده دوره طراحی سایت برای کودکان و نوجوانان بپردازید.

5 – جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یکی دیگر از سنگ بناهای توسعه وب است که به طور معمول در کنار HTML و CSS مورد استفاده قرار می گیرد. تعریف نحوه رفتار وب سایت و نحوه تعامل کاربران با آن. گرچه دستورالعمل جاوا اسکریپت با وجود اینکه کاملاً آسان به پایتون نرسیده است، از سایر زبانهای پیشرفته برنامه نویسی هنوز آسان تر است.

همانند HTML و CSS ، این ممکن است گزینه خوبی برای کودکانی باشد که علاقه زیادی به برنامه های وب نشان می دهند.

سخن پایانی

با انتخاب طیف گسترده ای از زبان های برنامه نویسی مبتنی بر بلوک و متن ، تصمیم گیری در مورد بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان شما می تواند دلهره آور باشد. امیدواریم که این اطلاعات درک بهتری از بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان به شما ارایه داده باشد.

ما در ایرانیان سایبر به آموزش برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان 12 تا 18 سال با هدف کسب درآمد , بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان می پردازیم. در دوره های ایرانیان سایبر ما به آموزش C++ و css/html و جاوا اسکریپت و … می پردازیم. شایان ذکر است چون هدف ما کسب درآمد برای نوجوانان است. آموزش ها را با زبان C++ در دوره مبانی کامپیوتر و برنامه نویسی شروع می کنیم. همچنین ترتیب آموزش دوره ها مهم و هدفمند می باشد و طی 10 دوره نوجوانان را به مرحله ای می رسانیم که به کسب درآمد بپردازند.

آیا بچه ها باید سی پلاس پلاس یاد بگیرند؟

سی پلاس پلاس به طور مشهوری دارای یک منحنی یادگیری شیب دار است ، اما اگر شما بچه ها را به وقت گذاشتن برای یادگیری این زبان ترغیب کنند ، شگفتی برای برنامه های شغلی شما ایجاد می کند. ++C به کودک شما کمک می کند مهارتهای واقعی حل مسئله را بهبود ببخشد و او قادر خواهد بود پایه خوبی برای اصول برنامه نویسی ایجاد کند.

آیا برنامه نویسی به ریاضی نیاز دارد؟

در حالی که محاسبات اتفاق می افتد و برای اجرای موفقیت آمیز برنامه ضروری است ، برنامه نویس نیازی به دانستن نحوه انجام آنها ندارد. افرادی که بازی های ویدئویی را برنامه نویسی می کنند ، احتمالاً نیاز به ریاضیات بیشتری نسبت به یک طراح وب متوسط دارند..

C ++ سخت تر از پایتون است؟

در مقایسه با پایتون ، C ++ یک زبان نسبتاً سخت برای یادگیری است. با این وجود مشکلات یادگیری سی پلاس پلاس ، C ++ یک زبان کاملاً انعطاف پذیر است که به برنامه نویس قدرت قابل توجهی در مورد همه چیز در کامپیوتر می دهد - حتی تخصیص حافظه ، چیزی که کنترل آن در پایتون غیرممکن است.

برنامه نویسی چقدر سخت است؟

نه ، یادگیری برنامه نویسی کار سختی نیست. با این حال ، مانند هر چیز جدید ، شروع آن آسان نیست و اینکه یک فرد، یادگیری کد نویسی چقدر برایش دشوار است به عوامل مختلفی بستگی دارد. نکته مهم این است که یادگیری کدنویسی غیرممکن نیست ؛ اگر میخواهیم بچه هایمان را وارد حوزه برنامه نویسی کنیم خودمان هم باید با آنها به یادگیری بپردازیم و راه را برایشان هموار کنیم.

آیا بچه ها باید پایتون یا جاوا اسکریپت را یاد بگیرند؟

جاوا اسکریپت معمولاً برای بچه هایی که قبلاً تجربه کد نویسی در اسکرچ یا پایتون را دارند ، یک مهارت سطح بالا است. معمولاً این مورد برای کودکان بالای 10 سال توصیه می شود. جاوا اسکریپت یک زبان قدرتمند با عناصر بسیار زیاد است.

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان
best language programming

کارگردان: حسن عزیزی

تاریخ ایجاد شد: 2021-11-19 23:27

امتیازدهی ویرایشگر:
4.9

 

4 دیدگاه دربارهٔ «بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان»

    1. یکی از دلایل موفقیت پایتون این است که بسیار مبتدی است. انتخاب آن بدون هیچ تجربه قبلی کاملا امکان پذیر است، برای یادگیری پایتون نیازی به دانستن زبان C یا هر زبان برنامه نویسی دیگری ندارید.

  1. کدام یک از زبان های برنامه نویسی پایتون یا سی پلاس پلاس برای بچه ها بهتر است؟

    1. هنگامی که صحبت از یادگیری مبانی برنامه نویسی می شود، بسیاری از مطالعات به این نتیجه رسیده اند که یادگیری پایتون به دلیل نحو ساده و شهودی راحت تر است اما بچه ها توانایی یادگیری سی پلاس پلاس رو دارند و موفق هم می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *